'
Temat dniaUWAGA! Utrudnienia na skrzyżowaniach ulic Krzeczowska, Poniatowskiego, Trudna i Brzeska! Powiat BocheńskiJedyna w Małopolsce klasa o profilu cyberbezpieczeństwo powstanie w I LO w Bochni Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa w Mikluszowicach 12 lipca
Gmina DrwiniaGrobla - piorun uderzył w dom

Mocna obsada i wymagające trasy - Rajd Ziemi Bocheńskiej już 3 czerwcaDrukuj

Mocna obsada i wymagające trasy - Rajd Ziemi Bocheńskiej już 3 czerwca

73 zgłoszone załogi - trudne trasy Rajdu Ziemi Bocheńskiej magnesem dla wielu zawodników. Ponad 43 km ścigania i 7 odcinków specjalnych, w tym widowiskowa, finałowy oes w centrum Bochni. Czołówka śląskiego czempionatu i nazwiska znane z Rajdowych Mistrzostw Polski zapowiedzią emocjonującego widowiska.


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska nie tracą rozpędu. Zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu rywalizacji na trasach Rajdu Zamkowego, zawodnicy walczący o tytuł Mistrza Śląska przeniosą się na wymagające i widowiskowe odcinki na południe od Bochni. Na tych próbach powalczą o punkty i zwycięstwo w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej imienia Janusza Kuliga, zaplanowanym na sobotę, 3 czerwca.

Choć w tym roku odbędzie się dopiero piąta edycja Rajdu Ziemi Bocheńskiej, to zawody organizowane przez krakowskie Koło Środowiskowe Automobilklubu Śląskiego już zdążyły zaskarbić sobie uznanie wielu zawodników. Jak podkreślają kierowcy, odcinki specjalne tego rajdu należą do bardzo wymagających i widowiskowych zarazem, co w połączeniu z dobrą organizacją tworzy imprezę, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i może się pochwalić wysoką frekwencją. Już od pierwszej edycji – w 2013 roku – Rajd Ziemi Bocheńskiej nieprzerwanie stanowi rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W poprzednich latach w Bochni zwyciężali późniejsi Mistrzowie Śląska, czyli Michał Bachula (2013) i Łukasz Pieniążek (2014), a także wicemistrzowie Jakub Szewczyk (2015) i Kamil Bolek (2016).

Do rywalizacji w drugiej tegorocznej rundzie cyklu pod honorowym patronatem Marszałka województwa śląskiego staną 73 załogi. Najwięcej z nich, bo aż 17, powalczy w klasie RO1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3). W kategorii RO2 (1400 do 1600 cm3) na liście jest 14 załóg. W klasach „markowych”, czyli Pucharze Peugeota i Citroena i Pucharze Cento Rally wystartuje odpowiednio 10 i 4 załogi. Oprócz tego Rajd Ziemi Bocheńskiej przyciągnął także wielu doświadczonych zawodników uprawnionych do startu w zawodach wyższej rangi i mających na swoim koncie starty w rundach Mistrzostw Polski. W tej grupie są łącznie 22 załogi – 16 w klasie gość 2WD (dla samochodów z napędem na jedną oś) oraz 6 w klasie gość 4WD (samochody z napędem na wszystkie koła. Kolejne cztery auta z napędem 4x4 pojadą w klasie RO Open N. Jedną z ciekawszych i bardziej widowiskowych rajdówek, które pojawią się na starcie będzie tylnonapędowa Łada 2105 VTS, zgłoszona w klasie RO Open 2WD. Kibiców o szybsze bicie serca z pewnością przyprawi także legendarne Audi Quattro, którym Grzegorz Olchawski wyruszy na trasę rajdu przed tzw. zerówkami.

Nazwiska kierowców widniejące na liście zgłoszeń gwarantują emocjonujące widowisko na oesach Rajdu Ziemi Bocheńskiej. Pojawi się na nich cała ścisła czołówka Rajdu Zamkowego. Z jedynką wystartują triumfatorzy pierwszej rundy sezonu – Tomasz Zbroja i Piotr Kokoszka (Renault Clio). Dwójka należy do Piotra Barana i Michała Pacieja (Honda Civic), a trójka do Gracjana Greli (Honda Civic). Ubiegłoroczny triumfator małopolskiej rundy Mistrzostw Śląska, czyli Kamil Bolek w tym roku przesiadł się do Peugeota 208 R2 i razem z pilotem Marcinem Gasiem powalczą w klasie gość 2WD. Ciekawostką będzie debiut Bartłomieja Bębenka w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Młody kierowca to syn znanego pilota Grzegorza Bębenka, który razem ze swoim bratem Michałem Bębenkiem wielokrotnie sięgał po tytuły Rajdowych Wicemistrzów Polski w klasyfikacji generalnej. Na prawym fotelu rajdówki Bartłomieja Bębęnka usiądzie właśnie jego tata Grzegorz. Bębenek to nie jedyne ze znanych rajdowych nazwisk na liście zgłoszeń. Bocheńskie zawody będą powrotem Macieja Lubiaka na rajdowe trasy. Dla pochodzącego z Gdańska kierowcy będzie to jednocześnie debiut za kierownicą Subaru Imprezy STi. Widowiskowej jazdy kibice mogą się spodziewać po Pawle Strychalskim dysponującym napędzanym na tylne koła Nissanem 350Z. Pełna lista zgłoszeń do Rajdu Ziemi Bocheńskiej dostępna jest pod tym linkiem. Specjalnym gościem imprezy będzie Jakub Brzeziński - reprezentant zespołu GO+Cars, znany z występów na trasach RSMP i Rajdowych Mistrzostw Świata.Organizatorzy drugiej rundy RSMŚl 2017 przygotowali trzy odcinki specjalne. Dwa z nich będą przejeżdżane trzykrotnie, a zmagania zakończy jeden przejazd próby wytyczonej w centrum Bochni. Pierwszy z oesów ma długość 6,24 km i prowadzi przez gminę Lipnica Murowana. Drugi z odcinków wytyczono na drogach w gminach Żegocina i Trzciana, a na dystansie 7,73 km zaplanowano m.in. widowiskowy przełom wodny. Choć odcinki biegną trasami, które już wykorzystywano w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej, to ich konfiguracja jest zupełnie nowa i mocno zróżnicowana. Wąskie i kręte partie przeplatane są szerszymi i szybszymi, obfitującymi przy tym przez wiele szczytów i ślepych łuków, co gwarantuje emocjonujące widowisko dla kibiców. Ściganie zakończy efektowny odcinek specjalny na ulicach Bochni o długości 1,5 km. Łączny dystans oesów wynosi 43,41 km.

Rajd Ziemi Bocheńskiej 2017 rozpocznie się ceremonią startu zaplanowaną na godzinę 8 rano w sobotę, 3 czerwca na rynku w Bochni. Pomiędzy poszczególnymi pętlami rajdu zawodnicy zjadą do strefy serwisowej zlokalizowanej na parkingu firmy Stalprodukt – w Bochni przy ulicy Hutniczej (brama nr 3). Małopolską rundę RSMŚl zwieńczy ceremonia mety na bocheńskim rynku, na którą zapraszamy w sobotę od godziny 17:56.

Rajd Ziemi Bocheńskiej im. Janusza Kuliga jest współfinansowany z budżetu miasta Bochnia, budżetu powiatu bocheńskiego oraz z budżetu Województwa Śląskiego. Głównym sponsorem zawodów jest firma Karcher.

Harmonogram 5. Rajdu Ziemi Bocheńskiej (3 czerwca 2017) – 2. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:

• 8:00 – ceremonia startu (rynek, Bochnia)
• 8:25 – OS1: Lipnica 1 (6,24 km)
• 9:06 – OS2: Kamionna 1 (7,73 km)
• 10:21 – Serwis A: 30 min. (Stalprodukt, Bochnia)
• 11:29 – OS3: Lipnica 2 (6,24 km)
• 12:07 – OS4: Kamionna 2 (7,73 km)
• 13:22 – Serwis B: 30 min. (Stalprodukt, Bochnia)
• 14:30 – OS5: Lipnica 3 (6,24 km)
• 15:08 – OS6: Kamionna 3 (7,73 km)
• 16:53 – Serwis C: 30 min. (Stalprodukt, Bochnia)
• 17:46 – OS7: Bochnia 1 (1,5 km)
• 17:56 – ceremonia mety (rynek, Bochnia)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.