'
Temat dniaTropem inwestycji - Nowe życie starej szkoły Województwo MałopolskieWystartował konkurs Małopolskie Orkiestry Dęte 2020 Turystyka i RekreacjaTropem inwestycji - kolejne trasy pieszo-rowerowe
Powiat BocheńskiInformacyjny materiał filmowy dla kierowców

Finał XI edycji programu "Ognisty Ratownik"w Woli DrwińskiejDrukuj

Finał XI edycji programu "Ognisty Ratownik"w Woli Drwińskiej

Po raz pierwszy na terenie powiatu bocheńskiego w miejscowości Wola Drwińska gm. Drwinia w dniu 26 lutego 2017 r. odbyła się uroczystość podsumowania XI edycji Programu „Strażacy w honorowym Krwiodawstwie Ognisty Ratownik –Gorąca Krew”. 
Organizatorzy Programu: Państwowa Straż Pożarna, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Polski Czerwony Krzyż, od początku jego realizacji postawili sobie za cel: dotarcie z promocją i organizacją honorowego krwiodawstwa do lokalnych środowisk poprzez jednostki strażackie w całym kraju oraz poprawę zaopatrzenia służby zdrowia w krew. 
Program pn. "Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie - Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" w województwie małopolskim odbywa się corocznie od 2006 roku. Pierwsza, pilotażowa edycja „Ognistego Ratownika” trwała od października do grudnia 2006 r., a zaowocowała pozyskaniem 56,700 litrów krwi.

Gospodarz gminy wójt Jan Pająk witając przybyłych na uroczystość mówił – Wieki to zaszczyt dla mnie, że gościmy w naszych progach tak zacnych gości – przyjaciół Polskiego Czerwonego Krzyża, ale przede wszystkim czynnych krwiodawców. Witam Was serdecznie w imieniu swoim i Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Drwińskiej, bo to w ich budynku się znajdujemy.
Następnie w kilku słowach powiedział o tradycji krwiodawstwa w gminie. Sięga ona swoją historią do lat sześćdziesiątych. Jednak dopiero ostatnie lata i zaangażowanie się obecnego prezesa Stefana Stycznia, jednocześnie radnego Gminy Drwinia, spowodowało dynamiczny rozwój Klubu i rozwój krwiodawstwa na terenie gminy, Działalność Klubu wykracza już dzisiaj poza granice gminy. Akcje organizowane przez drwińskich krwiodawców odbywają się w kilku gminach, poczynając od Szczurowej i Rzezawy, a sięgają aż do gminy Jodłownik.

Przybyłych na uroczystość laureatów XI edycji konkursu powitał w imieniu organizatorów Bartłomiej Bieniasz – V-ce Prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Jerzy Kornaus – ZG PCK, Grzegorz Gajda – przedstawiciel MKW PSP w Krakowie, Krzysztof Kokoszka – komendant PPSP w Bochni, Jolanta Zatorska – dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Elżbieta Nowak – kierownik Oddziału Terenowego RCKiK w Bochni, mjr. Robert Woźniak – kierownik Terenowej Stacji Wojskowego CKiK w Krakowie oraz członków Zespołu ds. Honorowego Krwiodawstwa Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Wręczając nagrody laureatom Bartłomiej Bieniasz powiedział – Już po raz jedenasty pragniemy wszystkim nagrodzonym podziękować za ten dar, w imieniu organizatorów oraz wszystkich, którym „strażacka-gorąca krew” uratowała życie.

Komisja konkursowa w ocenie jednostek PSP, OSP i JRG brała pod uwagę wskaźnik: ilość krwi pozyskanej w ramach programu w przeliczeniu na 1 strażaka w jednostce.

W ocenie zaangażowania strażaków indywidualnych uwzględniono :
- zakres działań promocyjnych i organizacyjnych
- atrakcyjność promocji
- efektywność podejmowanych działań.

Laureaci XI edycji „Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie – Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”
w  województwie małopolskim:

W kategorii I – Najaktywniejsza Jednostka PSP :
Zdobywcę I miejsca – KP PSP w Brzesku
Zdobywcę II miejsca – KM PSP w Nowym Sączu
Zdobywcę III miejsca – KP PSP w Gorlicach

W kategorii II – Najaktywniejsza Jednostka OSP :
Zdobywcę I miejsca – OSP Zakrzów
Zdobywcę II miejsca – OSP Bieńkówka
Zdobywcę III miejsca – OSP Kwiatonowice

W kategorii III – Najaktywniejsza JRG:
Zdobywcę I miejsca - JRG PSP w Krynicy – Zdroju
Zdobywcę II miejsca – JRG PSP w Oświęcimiu
Zdobywcę III miejsca – JRG PSP w Chrzanowie

W kategorii IV – Najaktywniejszy Strażak Indywidualny :
I miejsce - Pan Bogdan Kurek - OSP Zakrzów,
II miejsce - Pan Leszek Machaj - OSP Dziewin,
III miejsce - Pan Kamila Jeremenko – JRG Krynica Zdrój.

Gospodarze zadbali również o odpowiednią oprawę uroczystości. Dla uczestników wystąpił na scenie kwartet smyczkowy złożony z pedagogów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Juliusza Łuciuka w Mikluszowicach oraz Kapela „Groblanie”.

W XI edycji konkursu laureatami zostali strażacy reprezentujący sześć powiatów z Małopolski: suski, wadowicki, tarnowski, wielicki, gorlicki i bocheński – reprezentowany przez jednostki w Dziewinie, Ispini i Grobli.

Podsumowując XI edycję programu „Strażacy w honorowym Krwiodawstwie Ognisty Ratownik –Gorąca Krew”, Jerzy Kornaus powiedział – W imieniu Zarządu Głównego PCK, Prezesa Kracika, swoim własnym ale przede wszystkim w imieniu tych, którzy krew otrzymali, którzy dzięki tej krwi otrzymali do domu uśmiech i radość - serdecznie Wam dziękuję. Za aktywność, propagowanie tej idei składam tradycyjne, małopolskie Bóg zapłać!

Na zakończenie uroczystości Stefan Styczeń – prezes GK HDK w Drwini wręczył statuetki i dyplomy dla osób wspomagających i promujących ideę krwiodawstwa.


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.