'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Obchody 96. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w TarnowieDrukuj



W dniu 15 sierpnia na zaproszenie Władysława Kosiniaka - Kamysza prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Romana Ciepieli prezydenta Tarnowa, Stanisława Sorysa wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Ryszarda Ochwata prezesa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa przybyli do Tarnowa: ludowcy, kombatanci, żołnierze, samorządowcy, ludzie nauki i biznesu oraz mieszkańcy Małopolski, by uczcić święto Czynu Chłopskiego. 

Uroczystość rozpoczęła się u stóp pomnika Wincentego Witosa, gdzie złożony został hołd premierowi Rządu Obrony Narodowej, który powołany został po kryzysie gabinetowym w dniu 24 lipca 1920 r.

Po wysłuchaniu hymnu w wykonaniu Orkiestry Dętej z Ciężkowic głos zabrał Władysław Kosiniak – Kamysz – Tradycyjnie przychodzimy pod pomnik naszego dowódcy, obrońcy naszej wolności...
– Wspólnotę trzeba budować na szacunku i życzliwości a nie na wzajemnych oskarżeniach. Pokój i wzajemny szacunek nie ma panować tylko do wizyty Ojca Świętego. A wręcz powinien zacząć być obecny w naszych stosunkach międzyludzkich po wizycie Ojca Świętego – podkreślał Kosiniak-Kamysz, Pod pomnikiem Witosa wspomniał również o polskiej wsi i niedotrzymanych obietnicach złożonych rolnikom.

Następnie głos zabierali: Roman Ciepiela, Stanisław Sorys, Cesław Siekierski i Ryszard Ochwat. Delegacje złożone z przybyłych przedstawicieli małopolskich miejscowości złożyły u stóp pomnika wieńce i wiązanki kwiatów. 
Wręczone zostały również okolicznościowe medale dla zasłużonych działaczy ludowych.

W dniu 15 sierpnia przypadają trzy ważne święta: Wniebowzięcia Matki Bożej obchodzone przez katolików, rocznica Bitwy Warszawskiej (Cudu nad Wisłą) i Święto Wojska Polskiego. 
Uczestnicy uroczystości w Tarnowie po zakończeniu ceremonii przy pomniku Wincentego Witosa udali się w pochodzie do Bazyliki Katedralnej, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.
Po jej zakończeniu odbyła się trzecia część obchodów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.


































































(mat_grobla.net)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.