'
Temat dniaDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu! Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku
Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki

Rowerowe eldorado wzdłuż WisłyDrukuj



Już w roku 2014 rozpoczęły się pierwsze prace koncepcyjne, których celem było przygotowanie dokumentacji Wiślanej Trasy Rowerowej w oparciu o najważniejszą i najbardziej symboliczną z polskich rzek – Wisłę.
Wiślana Trasa Rowerowa WTR wytyczona została wzdłuż rzeki Wisły. Główną, a zarazem docelową lokalizacją trasy jest jej możliwie jak największe usytuowanie na wałach rzeki Wisły i wałach dorzeczy, co niewątpliwie podniesie walory turystyczne tak usytuowanej trasy.


W miesiącu wrześniu 2015 r. zakończone zostały procedury przetargowe prowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie i zawarta została umowa z wykonawcą - Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe Spółka Akcyjna z Dębicy.
Przedmiotem umowy jest: „Budowa tras rowerowych w Małopolsce – Zadanie nr 1. Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) – odcinek 1: Drwinia (Niepołomice) – Szczucin.
Firma w roku bieżącym przystąpiła do realizacji zdania. Budowana WTR na odcinku Drwinia (Niepołomice) – Szczucin, w miejscach gdzie ze względu na uwarunkowania przedstawione przez Zarządcę wałów związane z ich modernizacją/przebudową w cyklu planistycznym 2015 - 2021 nie było możliwości wytyczenia trasy rowerowej na wałach została ona wytyczona wzdłuż istniejących dróg i ciągów komunikacyjnych o małym natężeniu ruchu samochodowego, który nie stwarza szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Na terenie gminy Drwinia Wiślana Trasa Rowerowa ma swój początek na styku z gminą Niepołomice. Długość trasy rowerowej na terenie gminy wynosić będzie ok. 16,67 km. Trasa początkowo zlokalizowana jest na wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły, na którym wykonywana jest droga rowerowa o szerokości 2,5m o nawierzchni bitumicznej  wraz z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego.
W miejscowości Grobla, trasa rozpoczyna swój bieg na zasadach ogólnych po drogach publicznych.  Będzie wykonany bitumiczny łącznik o szerokości 4,5 m, który połączy wał wiślany z drogą gminną. Ruch rowerowy odbywał się będzie na zasadach ogólnych wspólnie z innymi uczestnikami ruchu.
Od skrzyżowania DW 964 z DP2096K w miejscowości Niedary przewidziano wykonanie rozbudowy odcinka drogi wojewódzkiej 964 o drogę rowerową (ciąg pieszo-rowerowy). Droga rowerowa o nawierzchni bitumicznej, o szerokości jezdni 3,5m (szerokość użytkowa 3,0 m) zlokalizowana zostanie po północnej stronie odcinka drogi wojewódzkiej. W miejscach włączenia trasy rowerowej w pas drogi wojewódzkiej przewidziano wykonanie odcinków rozprowadzenia ruchu z wydzielonej drogi rowerowej na zasady ogólne oraz wykonanie przejazdów rowerowych przez drogę wojewódzką i powiatową.
Łączna długość odcinka WTR, który ma być wykonany wynosi 91 km.

Na dzień dzisiejszy spora część inwestycji jest już wykonana.
Wiślana Trasa Rowerowa połączona będzie i z innymi trasami rowerowymi, które wspólnie stworzą niepowtarzalną sieć dróg rowerowych w naszym rejonie.

„ VeloRaba” - Przebiegać będzie przez 5 powiatów i 14 gmin/miast. Jej całkowita długość to ok. 112 km. Trasa rozpocznie się w Chabówce, a koniec będzie w Uściu Solnym. Poprowadzi nas przez Puszczę Niepołomicką do trasy VeloMetropolis(EV4).  ich wspólny przebieg zakończy się w Mikluszowicach. VeloRaba w swoim przebiegu dowiązywać się będzie do trasy rowerowej projektowanej w otoczeniu jeziora Dobczyckiego.
„VeloNatura” (EuroVelo 11) - Przebiegać będzie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast, trzema odcinkami południowym, centralnym i północnym. Długość całej trasy wynosi ok. 186 km, natomiast część odcinków pokrywa się z innymi trasami rowerowymi. Centralna część trasy o długości ok. 90 km ma wspólny przebieg z trasami: VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa, VeloMetropolis od Tarnowa do Woli Batorskiej, WTR i VeloMetropolis na odcinku od Woli Batorskiej do granic Krakowa.

Na nieoddanej oficjalnie do użytku WTR, każdego dnia widać tłumnie podróżujących rowerzystów, w każdym wieku i z różnych stron Małopolski. Pasją do turystyki rowerowej zaraża się coraz więcej miłośników aktywnego wypoczynku, która łączy się z bogatymi doznaniami płynącymi z obserwacji piękna przyrody i oddychania czystym powietrzem.







Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.