'
Temat dniaDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu! Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku
Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki

ŚWIĘTA WIELKANOCNE A.D. 2016Drukuj


Okres Świąt Wielkanocnych jest szczególnym dla katolików, jest on najważniejszym przeżyciem dla wiernych Kościoła Katolickiego.
Przygotowanie do świąt rozpoczyna Środa Popielcowa, od której liczy się czas Wielkiego Postu – duchowego przygotowania chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Czas Wielkiego Postu dobiega końca w Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, nazywana Wigilią Paschalną, która stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego.

Liturgia Wielkiego Czwartku mówi o ustanowieniu Najświętszego Sakramentu Eucharystii, jako znaku Bożej miłości. Wielki Piątek, to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie celebruje się Mszy Świętej, jako że tego dnia Jezus – umierał na krzyżu za nasze grzechy, po czym został złożony w grobie. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa, Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego - liturgia eucharystyczna, która wieńczy dzieło zbawienia Jezusa Chrystusa, a jej zakończeniem jest uroczysta Procesja Rezurekcyjna, mająca za zadanie obwieścić światu fakt zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To fundamenty Kościoła i naszej wiary.

Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał – weselcie się i radujcie!


Tradycja

Do nieodłącznych elementów Świąt Wielkanocnych należy obrzęd święcenia pokarmów, którego tradycja sięga VIII wieku. Wierni w Wielką Sobotę przynoszą w koszyczkach wszystko, co powinno się znaleźć na stole w czasie wielkanocnego śniadania. Zawartość wielkanocnego koszyka ma bardzo głęboką symbolikę i ściśle wiąże się z tradycją świąt. Wielkanoc to czas radości, odrodzenia życia i nadziei, dlatego też, w koszyczku nie powinno zabraknąć: baranka, który jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, jajek – symbolu odradzającego się życia, chleba – symbolizującego Ciało Chrystusa – pokarmu niezbędnego do życia doczesnego i wiecznego, soli – chroniącej przed zepsuciem – symbolu oczyszczenia i prawdy, chrzanu – symbolizującego siłę fizyczną i witalność, wędlin – oznaczających dobrobyt i zamożność rodziny, wielkanocnej baby– koniecznie przygotowanej własnoręcznie, która symbolizuje: umiejętności, powodzenie i dostatek.

Ponad to, dobrze w koszyczku umieścić ser, który zapewnić ma harmonię i zgodę człowieka z siłami przyrody oraz zapewnić dobrobyt zwierząt domowych, zajączka – będącego symbolem wiosny i budzącej się do życia przyrody (w tradycyjnych przekazach zajączek, który śpi z otwartymi oczami, miał pierwszy zobaczyć Zmartwychwstałego Chrystusa), naczynie z wodą do poświęcenia, która jest symbolem Ducha Świętego.
Kiedy już pokarmy zostały poświęcone, a tradycyjnie, najmłodszy członek rodziny przynosi je do domu, to stają się najważniejszym elementem śniadania wielkanocnego.
(ks)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.