'
Temat dniaDojdzie do wojny handlowej z Czechami? Turystyka i RekreacjaNarciarze z gminy Drwinia jeżdżą z głową Powiat BocheńskiKonkurs na stanowisko dyrektora szpitala w Bochni
Powiat BocheńskiZajęcia z biologii na UJ

Niedziela Palmowa A.D. 2016Drukuj
Niedziela Palmowa daje początek najważniejszych obchodów kościelnych, związanych ze świętem Wielkiej Nocy. Kościół święci w tym dniu tryumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Uroczyste procesje z palmami rozpoczęły się w IV wieku w Jerozolimie, sam zaś zwyczaj święcenia palm wprowadzono do liturgii w XI wieku.

W Polsce z palmami, którym przypisuje się nadzwyczajne właściwości, wiążą się liczne zwyczaje ludowe. Wierzba uznawana była za roślinę "miłującą życie", w ikonografii chrześcijańskiej symbolizuje zaś zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Do palmy wkłada się też inne rośliny "wiecznie zielone", jak np. gałązki cisu, borówek, bukszpanu, barwinka, tui i ozdabia się suszonymi kwiatami i wstążeczkami. Poświęconymi w kościele palmami kropiono domostwa, obejścia i bydło w oborze. Zawieszona pod strzechą ma ona chronić od złego, czarów i nieszczęścia, przed chorobą, a przede wszystkim od ognia. Poświęcone palmy przechowuje się z szacunkiem do następnych świąt Wielkanocnych.

W Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Również w czasie Niedzieli Palmowej w wielu miejscowościach odbywają się widowiska pasyjne przedstawiające "Misterium Męki Pańskiej".

Do najbardziej znanych w Polsce zaliczyć należy obchody w Lipnicy Murowanej, znanej za sprawą konkursów "Lipnicka Palma" oraz Kurpiowskiej Niedzieli Palmowej znanej z konkursu „Palma Kurpiowska”. Miejscowość Łyse słynie z największych na świecie palm wielkanocnych i z obchodów zgodnie z tradycją kurpiowską.

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

ANKIETA SAMORZĄDOWA-1

Niezdefiniowane
Niezdefiniowane
0% [0 głosów]

Niezdefiniowane
Niezdefiniowane
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 0
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 15-09-2018 10:12

Archiwum ankiet