'
Temat dniaRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Gmina DrwiniaPrzedstawiamy władze Gminy Drwinia po wyborach samorządowych

Sprzedaż bezpośrednia rolników w świetle prawaDrukuj



Bardzo merytoryczne, ciekawe i pouczające spotkanie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Grobli, w piątek 10 marca. Na zaproszenie wójta Jana Pająka Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała szkolenie, które kierowane było głównie do rolników prowadzących małe gospodarstwa, którzy mają możliwość zbywania nadwyżek swoich produktów w systemie „sprzedaży bezpośredniej”. Jest to nowa możliwość, którą wprowadził ustawodawca, a która pozwala rolnikom na bezpośrednie zbywanie nadwyżek produkcji we własnym gospodarstwie lub na targowiskach.

Nie jest to jednak możliwość, która daje całkowitą dowolność dla sprzedających. Aby z niej skorzystać trzeba dostosować się do pewnych reguł i wymogów jakie określają przepisy organów nadzorujących. Są to jasne i proste zasady, które trzeba stosować w zgodzie z zaleceniami weterynaryjnymi, sanitarnymi i skarbowymi. O tych zasadach była mowa w czasie spotkania w Grobli.

Wójt Jan Pająk powitał i przedstawił zebranym uczestników spotkania: Powiatowego Lekarza Weterynarii Wacłąwa Czaję, Inspektor Urzędu Skarbowego w Bochni Krystynę Gauden, przedstawiciela Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Bochni Dariusza Nowakowskiego, przedstawicieli Małopolskiej Izby Rolniczej: Dariusza Włudykę i Barbarę Czapla oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Niepołomice, których reprezentowali Sylwester Zieleń i Piotr Gryboś.


Prezentacje i wykłady odnosiły się do następujących zagadnień:
1. Rozporządzenia MR i RW, które obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. i określa wymagania weterynaryjne jakie muszą spełniać produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej.

2. Przepisów wynikających z ustawy o podatku dochodowym.

3. Przepisów zawartych w ramach Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji artykułów niezwierzęcego pochodzenia z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw.

4. Prawa Łowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem problemów szacowania szkód łowieckich na uprawach rolnych. Prowadzący ten temat, przedstawiciele Nadleśnictwa Niepołomice omawiali zasady zgłaszania szkód łowieckich oraz wyjaśniali procedury obowiązujące przy szacowaniu szkód na terenie gruntów rolnych.









Poniżej wzory dokumentów, które mogą być pomocne:






Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.