'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Forum subregionalne w TarnowieDrukuj



W poniedziałek w Tarnowie zainaugurowano trzecią edycję forów subregionalnych, czyli spotkań podczas których omawiane są kierunki rozwoju w poszczególnych subregionach Małopolski. Podczas forum w Tarnowie dyskutowano nad Subregionalnym Programem Rozwoju do roku 2020. W rozmowach tych udział wzięli: wicemarszałek Stanisław Sorys, członek zarządu Leszek Zegzda oraz Jakub Szymański, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.


W spotkaniu uczestniczyli też radni sejmiku województwa: Józefa Szczurek-Żelazko, Anna Pieczarka, Marcin Kuta, Adam Kwaśniak, Bolesław Łączyński i Wojciech Skruch oraz samorządowcy, przedstawiciele biznesu, nauki i organizacji pozarządowych.

Rozpoczynając spotkanie, wicemarszałek Stanisław Sorys przypomniał zebranym o tym, jak ważna dla rozwoju subregionu jest współpraca różnych środowisk. – Spotykamy się po to, by wspólnie wypracować najlepszy model współpracy pomiędzy różnymi sektorami społeczno-gospodarczymi – podkreślił.

Przedstawiając sytuację w subregionie tarnowskim, wicemarszałek Sorys zaznaczył, że w dziedzinie edukacji dominującą pozycję ma Tarnów. To właśnie tutejsi uczniowie osiągają najlepsze wyniki na egzaminach kończących kolejne szczeble nauki. Tarnów jest też drugim po Krakowie ośrodkiem akademickim w regionie, który kształci 6,5 tys. studentów.
Jak dodał wicemarszałek, na dalszy rozwój subregionu tarnowskiego wpływ będzie miało odpowiednie wykorzystanie potencjału drzemiącego w tym obszarze. Wśród jego atutów wymienia się dobre połączenie komunikacyjne z Krakowem oraz stosunkowo dobre skomunikowanie Tarnowa z mniejszymi miastami i miejscowościami subregionu. Podczas dyskusji toczonej na Forum zwrócono też uwagę na potencjał turystyczny, przejawiający się zarówno w bogactwie przyrodniczym, jak i w dużej liczbie zabytków wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Szansą na dalszy rozwój jest też właściwe wykorzystanie potencjału autostrady A4. W dalszej kolejności wymienia się też rozwój zawodowego szkolnictwa wyższego ukierunkowanego na potrzeby lokalnego rynku pracy oraz rozwój gospodarczy (m.in. poprzez tworzenie i rozwój stref aktywności gospodarczej) czy pobudzanie funkcji Tarnowa, jako subregionalnego centrum usług publicznych.

W ramach RPO WM na lata 2014-2020 na realizację Subregionalnego Programu Rozwoju zarezerwowano 521,6 mln euro. Z tej kwoty subregion tarnowski ma otrzymać 21,5% środków.

Więcej na temat spotkania>>>



(info_foto_umwm_tarnow)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.