'
Temat dniaDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu! Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku
Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki

Gminne Dożynki w Mikluszowicach - RelacjaDrukuj






Dożynki to zakończenie, de facto ukoronowanie żniw, które stanowią największe w roku kalendarzowym święto rolników. Są obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych, zebraniu plonów - głównie zbóż.
Jest to zazwyczaj bardzo radosny obrzęd, w trakcie którego rolnicy dziękując Bogu za opiekę, pogodę i zebrane plony, w symbolicznym geście składają wieńce, symbolizujące trud żniwiarzy.

Dożynki na terenach ziem w granicach Rzeczpospolitej organizowano prawdopodobnie już w XVI lub na przełomie XVI i XVII wieku.
Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna Dożynek. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.

Gminne uroczystości dożynkowe roku 2015 zorganizowane zostały w Mikluszowicach. Zgodnie z tradycją rozpoczął je korowód dożynkowy, w którym przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu gminy Drwinia nieśli ze sobą wieńce i bochenki chleba upieczonego z tegorocznych zbóż.
Obchody rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez proboszczów: ks. prałata Józefa Piecha z Mikluszowic i ks. Romana Kopacza z Drwini. Poświecone zostały dziękczynne wieńce dożynkowe, a na ręce Celebransa mszy św. złożone zostały dary ofiarne.

Po zakończonej mszy św. Starostowie Dożynek Anna i Kazimierz Gawłowiczowie z Mikluszowic w imieniu braci rolniczej wręczyli dożynkowy bochen chleba na ręce gospodarza gminy wójta Jana Pająka, który podzielił bochen pomiędzy uczestników dożynek.

Jak zawsze, niezawodne okazały się Panie reprezentujące wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Drwinia, które zadbały o wyrafinowane podniebienia smakoszy.


















Korowód Dożynkowy






Wieńce Dożynkowe






















































(Starostowie Dożynek Anna i Kazimierz Gawłowiczowie)




Wśród przybyłych gości byli m.in. posłanka na Sejm RP Elżbieta Achinger, doradca Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jan Kubik, radny województwa małopolskiego Adam Kwaśniak, starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, burmistrz z partnerskiego miasta Dolnij Miholjac Zoran Kovač wraz z zastępcą burmistrza Darko Mikić z Chorwacji, burmistrz Nowego Brzeska Jan Chojka, przewodnicząca rady powiatu Bernadetta Gąsiorek, radny powiatowy Tadeusz Wadas, z-ca wójta gminy Drwinia Matusz Kracik, przewodniczący Rady Gminy w Drwini Roman Gołębiowski, radni gminy Drwinia, z - ca komendanta Powiatowego Policji w Bochni nadkom. Mirosław Strach, prezes zarządu powiatowego PSL Henryk Czech, kierownik biura powiatowego MODR Wacław Majcher, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich.



Powitanie uczestników oraz okolicznościowe wystąpienie Jana Pająka Wójta Gminy Drwinia


[Słuchaj #1]









Dyrektor GCKiP Radosław Brydniak odczytał Listy Okolicznościowe nadesłane z okazji uroczystości przez:
dr Czesława Siekierskiego posła do Parlamentu Europejskiego
Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego



(Adam Kwaśniak)


(Henryk Czech)



Adres okolicznościowy wraz z życzeniami
w imieniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Władysława Kosiniaka - Kamysza
odczytał Jan Kubik.



(Burmistrz miasta Dolnij Miholjac Zoran Kovač)






Okolicznościowe wystąpienie Ludwika Węgrzyna Starosty Bocheńskiego


[Słuchaj #2]




































Tradycyjnie, wzorem lat ubiegłych odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury, które pod przewodnictwem Pani Sylwi Stachowicz – etnologa oraz Grażyny Filip i Pauliny Pląder z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyłoniło najlepsze więńce dożynkowe 2015 roku.

I – miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Drwińskiej
II – miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Wyżyc
III – miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Drwini

Wyróżnione zostały wieńce z KGW Grobla i KGW Zielona.










Na zakończenie występów estradowych rodzimych zespołów wystąpiła Orkiestra Dęta Grobla,
która wykonała dla zgromadzonej publiczności koncert.


Gwiazdą Wieczoru była Halina Mlynkova


Występ artystki zgromadził wielu miłośników i fanów jej piosenek.







Zdjęcia z koncertu_www.koncertowo.eu


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.