'
Temat dniaUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Uroki leśnych tajemnic i "leśne jadło"Drukuj



Święto Lasu w Gawłówku zorganizowane zostało w niedzielę 13 lipca 2014 r. Odbyło się przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz „Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”.
Organizatorami byli: Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk oraz Gminne Centrum Kultury i Promocji Drwini z siedzibą w Grobli. Partnerem organizatorów było Nadleśnictwo Niepołomice oraz firma Trans – Las.
W leśnym pikniku brali udział przedstawiciele kół łowieckich "Rogacz" i "Sokół" z Bochni, Tadeusz Damski - Przewodniczący Komisji Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie, hejnaliści z Niepołomic, Kapela Ludowa „Groblanie”, „Baśniowa Kapela”, która zabawiała najmłodsze dzieci leśnymi opowieściami i piosenkami . Największe jednak emocje wśród licznie zgromadzonej publiczności wzbudzały konkurencje przygotowane przez leśników.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów „Święta Lasu” w Gawłówku.


Sceneria przygotowana została zgodnie z tematem imprezy.
Akcesoria i okazy pięknych zwierząt wypożyczyli leśnicy i członkowie kół łowieckich.
























Swój kunszt gastronomiczny i kulinarny prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Drwinia.
Alicja Podsiadło KGW Grobla - mamy wyroby: szynki leśne, ciasta drożdżowe z borówkami i malinami, wyroby artystyczne – serwety, obrazy wykonywane ręcznie.
Teresa Domagała – u nas jest wszystko pyszne, mamy bób, ciasto z jagodami, pierożki z kapustą i grzybkami, smalczyk, Zieleńskie ogórki i bułeczki, konfitury z owoców lasu.
Koło z Woli Drwińskiej przygotowało różne potrawy - gulasz z dziczyzny, to znaczy z sarny, mamy borowiki, pierogi z grzybami, pierogi z jagodami, grzyby na słodko, krokiety z grzybami oraz sałatki z grzybami i papryką, chlebek wiejski ze smalcem.
Barbara Wymazała – zapraszamy na wspaniałe kiszone ogóreczki, naleweczki, ciasta z owocami lasu oraz wiele innych pyszności.
Aldona Nosal – zapraszamy na świetny cocktail leśny na kwaśnym mleku,
Były też : żurek z grzybami, parniki drożdżowe z borówkami, krokiety z grzybami, pierogi z grzybami i barszcz z grzybami, placki drożdżowe z borówkami, grzybki z jajeczek faszerowane grzybkami.

Stoisko pszczelarzy prezentował Stanisław Nosal z Drwini. Wraz ze sobą miał na stoisku "królową" - na zdjęciu poniżej.



















Nadszedł czas na oficjalne otwarcie obchodów "Święta Lasu" w Gawłówku. W imieniu organizatorów uroczystego otwarcia obchodów dokonali: wójt Jan Pająk wraz z nadleśniczym Michałem Goś.








Sygnaliści myśliwscy z Niepołomic zaprezentowali publiczności, mało znane (niewtajemniczonym), tajemnice sygnałów myśliwskich. Widownia mogła poznać historię ich powstania oraz usłyszeć między innymi sygnały: „Na łów”, „Zbiórka myśliwych”, „Posiłek”, „Jeleń na rozkładzie” i kilka innych zwierząt – w tym „Żubr na rozkładzie” – sygnał historyczny.
Dla najlepszego myśliwego na polowaniu sygnał „Król polowania” oraz „Król pudlarzy”.
Na zakończenie hejnaliści zagrali sygnały „Darz bór” i „Św. Hubercie patronie nasz” oraz „Pożegnanie”.















Wsród zaproszonych wykonawców była Kapela Ludowa "Groblanie", którą publiczność nagradzała gromkimi brawami.









„Baśniowa Kapela”













Konkurencja dla drwali, która polegała na przecięciu drewnianego bala za pomocą siekiery.

Filmiki z konkurencji:












Druga konkurencja w czasie której w ruch poszły piły spalinowe.












Kolejna konkurencja na czas. Zawodnicy musieli przygotować konstrukcję i ułożyć klocki drewniane w ściśle określonym wymiarze.


















"Moja_twoja"








Spore emecje były w trakcie rozgrywania konkurencji przecinania kloca drewna piłą ręczną ("moja - twoja")









Konkurencja dla siłaczy - rzut w dal klocem.






Na fajerant


Ulubiona konkurencja przez drwali. Na koniec pracy z gracją rzuca się kask na wieszak?




Po zakończonych zawodach Jury zabrało się do pracy.
Wręczone zostały nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkurencji








































Komentarze

#1 | emo dnia 19 lipca 2014 21:17
Dziś "Leśny Kompleks Puszczy Niepołomickiej", w przeszłości KNIEJA,- na skraju której przed wiekami założyli swoje osady nasi przodkowie, bo widzieli w niej samo dobro. Puszcza nasza ma długą i różnorodną historię. Była terenem łowieckim, nie tylko dla królów polskich z pobliskiego Krakowa, magazynem drewna dla kopalń w Bochni i Wieliczki, stanowiła pozyskiwanie materiałów budowlanych dla mieszkańców itp.
W swoich annałach zapisała również tragiczne sceny i zdarzenia jak; rok 1939 i nierówna bitwa żołnierzy polskich z nawałą niemiecką, pogromy Żydów i egzekucje niemieckie na więźniach, mord mieszkańców z Ispinii. O tym musimy pamiętać.
Idea, program i organizacja festynu, jego oprawa - udana i moim zdaniem trafiona, co zresztą potwierdza fotomontaż. bogactwo tematyczne, sprawiło zadowolenie uczestników. Tego również potrzeba, bo; "Cartigas ridendo mores" - śmiechem poprawia się obyczaje.

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.