'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Pierwsze w Polsce ćwiczenia w Kopalni Ropy Naftowej „Grobla” w ZielonejDrukuj



W dniu 4 lipca 2014 roku na terenie Kopalni Ropy Naftowej „Grobla” w Zielonej odbyły się pierwsze w Polsce ćwiczenia ratownicze z udziałem jednostek : Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie, Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie, Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni i Wieliczce.

Przedmiotem ćwiczeń było opanowywanie zagrożeń wynikających z rozszczelnienia zbiornika gazu LNG. Jak powiedział nam Ireneusz Walczak – dyrektor Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie - specjalistycznej jednostki, zawodowo trudniącej się ratownictwem górniczym zorganizowanej przez przedsiębiorcę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie - Do tej pory nikt w Polsce tego nie robił...

Rozmowa z dyrektorem Waczakiem w dalszej części relacji.






Wypowiedź dyrektora Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie
Ireneusza Walczaka dla redakcji Grobla.net:


Red. Specjalistyczne samochody, sprzęt i zawodowe grupy straży oraz ratowników, to rzadko spotykany widok, tym bardziej, że nie widać jakiegokolwiek zagrożenia. Czemu służy taka mobilizacja sprzętu i ludzi ?

I.Walczak - Przeprowadzamy pierwsze w Polsce ćwiczenia opanowywania zagrożeń rozszczelnienia gazu LNG. Do tej pory nikt jeszcze tego nie robił. Robimy to wspólnie z Wojewódzką Strażą Pożarną w Krakowie przy udziale Powiatowych Straży Pożarnych z Bochni i Wieliczki. Jest to prekursorski projekt, dlatego, że gaz LNG będzie wożony po całej Polsce z Gazo portu. Ponieważ PGNIG jest odbiorcą jak i dostawcą tego gazu w związku z tym swoje służby ratownicze PGNIG musi mieć przygotowane na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia dla środowiska, dla ludzi, życia. Jesteśmy zobowiązani by takie rzeczy przeprowadzać, ćwiczyć, ćwiczyć, bo jeśli wystąpi takie zagrożenie, to wtedy na ćwiczenia nie będzie czasu. To jest nasz priorytet.

Red. Czym na co dzień zajmuje się Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie?

I. Walczak - Wogóle zajmujemy się górnictwem otworowym, ratownictwem w górnictwie otworowym, gdzie prowadzimy ćwiczenia i szkolenia dla całej grupy kapitałowej PGNIG S.A. czyli dla wiertników, eksploatatorów , jak również dla firm zagranicznych, które operują na terytorium Polski, uzyskują u nas certyfikaty na wypadek przeszkolenia i mogą uzyskać dopuszczenia do prac niebezpiecznych przy odpowiednim sprzęcie, zarówno ochrony dróg oddechowych, jak i ochrony osobistej, jak również osprzęcie, który monitoruje zagrożenia. Specjalizujemy się w opanowywaniu erupcji. Taką dużą w ostatnim czasie była erupcja w podziemnym magazynie gazu w Wierzchowicach. Tam opanowaliśmy tę erupcję i zlikwidowaliśmy zagrożenie.

Red. Skąd wybór miejsca do przeprowadzenia ćwiczeń – czyli Kopalni Ropy Naftowej „Grobla” w Zielonej?

I. Walczak - Kopalnia Grobla została wybrana dlatego, że jest bardzo blisko naszej siedziby czyli Krakowa. Po drugie jest to teren naszego siostrzanego oddziału w Sanoku i teren zakładu górniczego, na którym wspólnie z dyrektorem w Sanoku postanowiliśmy przeprowadzić takie ćwiczenia.





Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.