'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Zobacz temat

Awatar

Co z Klasami? 

Started by user on 19 maja 2006 09:41

5 Odpowiedzi 6469 Obejrzeń
Who posted:
user
Pięknie rozpisujecie się na temat Szczygłów i Szczyglików a co z posiadaczmi innych popularnych w Grobli nazwisk, np. Klasa?
Dawno temu były cykliczne spotkania Groblaków, mozna było wtedy pogadać, powspominać. Może oni by wiedzieli o pochodzeniu innych popularnych dawniej i dziś nazwiskach?
 
arika
Witam emigrantkę :-D domyślam, że już nie mieszkasz w Grobli??Ale masz dobry pomysł- co z innymi popularnymi nazwiskami??Myślę, że po to jest TO Forum, żeby sobie porozmawiać- przynajmniej w necie(skoro idea Dnia Groblaka upadla).Wrzuciłaś kolejny ciekawy temat- dlaczego KLASA, skąd , lub od czego się wywodzi.??Może odwiedzający tę stronę coś wiedzą???Ja- przyznam szczerze nie mam pojecia..... :-( , a jestem dość dociekliwa.Pozdrawiam cieplutko....Arika
 
janosik
Szczygły się rozpisały,Klasy pewnie nibawem dołączą.Wracam do Szczygłow.Śledząc uważnie wszystkie wypowiedzi na ten temat mamy już rozszyfrowanych 2 dawnych sąsiadów z Ostrówka Jana Szczygła(Sówkę) i Jana Szczygła(Róziana)przezwisko to pochodzło od żony Rozalii.Skądinąd wiadomo że nie lubił tego przydomku.Następnym był Jan Szczygieł(Stefaniok)-w naszej grobelskiej,oryginalnej gwarze,kolejny Jan Szczygieł z Ostrówka zwany był (Jacoscyk).Pochodzenia 2 ostatnich możemy się domyślać że pochodzą od imion być może ich ojców.Został jeszcze jeden Piotr Szczygieł (Ciapka) tak był nazywany.
Przyszedł mi do głowy pomysł aby spróbować odszukać w pamięci ,szczególnie osób starszych posługujących się niegdyś częściej tymi "PRZEZWISKAMI" i zapisać je dla potomnych.

Co do Klasów chyba w podobny sposób to funkcjonowało bo jak można było rozróżnić kto jest kto.Stąd np:Każmiyrcok,Malcyk,Pieprzyk czy inni.

Proszę się nie obrażać jeśli padło na kogoś.Uważam to za jeden z elementów naszej historii
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów czekam na ciekawe propozycje.
 
arika
Oj, jak widać- żaden "miejscowy " Klasa, nie jest zainteresowany rodowodwm swojego nazwiska???? Po Szczygłach- to jest najbardziej popularne nazwisko w Grobli!!! Może ktoś wie skąd - od czego, pochodzi??? Odezwijcie się!!!!
Nawiązując do wypowiedzi Janosika, żeby spisać- "dla potomnych"przezwiska jakie występują- w Grobli- pomysł popieram- to z pewnoscią byloby ciekawe.....ale ja urozmaiciłabym jeszcze ten "słownik" wyjaśnieniem nazw miejscowych np. Pazucha- dlaczego tak nazwano, Kłosin itp...Celowo podałam te dwie nazwy, bo sama się nad tym zastanawiałam i żadne skojarzenie mi nie przyszło do glowy.....Może ktoś wie???
Możnaby ten temat rozwijać dalej- np. słownik gwary grobelskiej(już w zaniku), ludzie najstarsi powiadają, że "zabiorą go do grobu" , typowo grobelskie powiedzenia - też takie są.... itp.Co Wy na to??? Pozdrawiam wszystkich Arika
 
PK
Witam! Pragnę zwrócić uwagę, iż rozmowa odbiega trochę od tematu. Wątek był o "Klasach" a kończy się na zdjęciach z albumu :shock:
I stąd wielka prośba do piszących: jeżeli macie jakiś nowy temat do "obgadania" :lol: - zakładajcie nowe wątki! Robi się tu mały "śmietnik"!
Posty przeniosłem do tematu "Gwara grobelska"
 
klasa
Witam wszystkich zainteresowanych pochodzeniem nazwiska Klasa! Ja sam jestem posiadaczem tego nazwiska, które ma co najmniej 250 lat! Tak wynika z mojego drzewa genealogicznego, które powstało z informacji uzyskanych z grobelskich ksiąg parafialnych. Tu chciałbym podziękować wtedy jeszcze księdzu proboszczowi Buczkowi za życzliwe udostępnienie w/w ksiąg. Dzięki temu moje drzewko liczy ok. sześćset wpisów, i są to prawie wszystko osoby z parafi Grobla. Oczywiście oprócz mojego nazwiska pojawiają się inne jak: Szczygieł, Bożek, Trzęsiec, Sarara i wiele innych również liczących sobie co najmniej 250 lat.
Co do pochodzenia nazwiska, to staram się cały czas dotrzeć do tej informacji. Na razie wiem, że występuje lub występowało między innymi w Czechach, w Rosji a co najciekawsze jest to stare nazwisko szwedzkie!! O tym możecie się przekonać na stronie: http://www.familysearch.org Wystarczy wpisać nazwisko, oczywiście dowolne :-) A jeśli interesuje Was rozmieszczenie nazwisk w Polsce, to zapraszam na stronę: http://www.genpol.com/Mapa+main.html Z informacji tam zamieszczonych wynika, że nawięcej Klasów mieszkało na .... Pomorzu. Tak więc pochodzenie nazwiska jest dosyć zagadkowe, przynajmniej według mnie. Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy własnych korzeni :mrgreen:
 
Przejdź do forum:

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.