'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Zobacz temat

Awatar

Gwara grobelska 

Started by janosik on 21 maja 2006 22:03

21 Odpowiedzi 16757 Obejrzeń
Who posted:
janosik
Poczyniłem już pewne kroki Mam spory zbiorek PRZEZWISK z naszej wsi nie publikuję tego ponieważ nie mam absolutnej pewności ze kogoś nie urażę.Ja nie traktuję tego jak popularnego przezwiska(moja rodzina też takie posiadała) i nawet smieję się z tego.Gwara grobelska też może być w swojej brzydocie piękna.Mam również spisanych trochę perełek językowych.Rad byłbym gdyby ktoś z czytających forum podesłał parę propozycji.
 
arika
Zżera mnie ciekawość- słowa kieruję do Janosiaka, jakie perełki językowe, rodem z Grobli, udało Ci się zanotować???Nie chowaj ich do szuflady.....przecież po to jest TO FORUM, abyśmy sie dzielili wiedzą, a nie tylko dawali rady i wskazówki...taki słownik ma powstać "na żywo", a nie tkwić na dnie szuflady i czekać na trzęsienie ziemi...
:-( arika
 
janosik
Z ARIKĄ chciołbym se pogodać tak po nasymu ale to by było nojlepi tak zeby słyseć bo i akcynt musi być tam kej cza i tak dali wtydy słychać ło cym sie godo.pozdrowiym cie piyknie i musiwa sie ugodac kiedy na pogworke .Tu mom pore takich powiedzonek.
"O" w słowie powiedzonek nie brzmi fonetycznie jak "O" ale zupełnie inaczej i tak naprawdę nie można tej głoski zasłowo




Boć kej
Ceć kej
blizy
cećpoki
cejco , ceźnieco
ceźniekej
ceźnijak
chaj ,tamoj
chawoj ,chaw
ciorać, uciorać
ciygiym
ciyzor
cizba
dali
drypcić
ino
kajpus
kej,kez
lajdać
nazod
nizy
nuze
piyć
plince
przełazek
swarzyć
śniodać
śtyry
tamoj
tarasić
tłopacyć
toplać
trakować
trukać się
tutoj
uwrocie
wiys
wyćwika
wyrtychoły
wyzy
zociyrka
zogać
zarozicek


itp oraz ich znaczenie.Miłej zabawy.
 
Tutejsza
Dodałabym jeszcze: idze, idze... :mrgreen:
 
arika
Adyć ,Janosicku mozewa sie na pogworke zgodać, ino kej Ty mnie zdybies????jedno - za wodom, drugie za wodom.....mozeby z ty pogworki jakisik tyjoter powstoł???przeciez godołeś cosik ło kabarycie....a tak piyknie teroz , zieloniuśko ino kumory by nos zezarły do cna,.... bo cosik strasne tego roku i zjadliwe jak grzysi.....
i jak Wam się podoba..... :mrgreen: arika
 
rita
....podoba mi się Wasza [i:289bb4c150]pogworka[/i:289bb4c150] :-D . Tak sobie myślę, że obydwoje macie duże poczucie humoru, razem moglibyście stworzyć niezły tekst kabaretowy......co Wy na to???
Może on zaistnieć na razie - tu, na Forum.Miło byłoby Was jeszcze poczytać.... :-D pozdrawiam wszystkich- Les....
 
janosik
Jestem bardzo zapracowany .Jeśli uważnie śledzisz wpisy to wiesz że zaczynam ok 21 do póżnej nocy ,trzeba się wyspwć bo rano w pełni dyspozycyjny muszę być w pracy.
Obiecuję że jeszcze POGWARZYWA.
 
arika
Ja też mam mało czasu- wiadomo praca!!!! i też o różnych porach siadam do kompa... ale mnie bardzo "wciągnęło" to forum...zwłaszcza jeśli tematy dotyczą spraw mniej drażliwych- a lekkich i pożytecznych.... z pewnoscią jeszcze [i:0b700ea4d3]pogwarzywa[/i:0b700ea4d3] pozdrowionka dla wszystkich arika
 
arika
No, i spójrzcie!!!Jaki ten Janosik niesłowny!! wszyscy - czytający forum, to wiedzą ....Najpierw obiecuje, że chciałby się spotkać, a potem go strach obleciał i nawet tu- na forum się nie pojawia!!! A tak przyjemnie się z nim "rozmawiało", tyle ciekawych wątków poruszył..... świat mnie coraz bardziej zadziwia.Wiem, co napisze, że jest bardzo zapracowany, ....a kto dzisiaj - nie jest??????Janosiku!!! chcieć to móc!!! Chyba, że to Cię już przestało bawić- no, cóz bywa i tak....Pozdrawiam milusio Arika

Ps.Postanowiłam, że nie będę już zabierała głosu, bo jakoś małe zainteresowanie wykazujecie- wolicie czatować????
 
janosik
Rzeczywiście praca jest ważna,jednak w ostatnich kilku dniach posilaliśmy się wszyscy mam nadzieję strawą duchową wszak "Nie samym chlebem żyje człowiek".Proszę zwrócić uwagę że wpisów nie było wiele.
Jak poszła zabawa z rozszyfrowaniem naszej gwary? Mam na myśli wszystkich forumowiczów dopisujmy do tego swistego "słownika" zasłyszane słowa,zwroty charakterystyczne tylko dla naszego regionu.Pewnie się tego trochę pozbiera.Ostatnio przypomniałem sobie jeszcze jeden zwrot-"ze ta ino" fajny co? taki swojski.
Co do "przezwisk"-przejrzałem ten mój spis i chyba na forum go nie przedstawię bo prawdopodobnie wywołałbym burzę.Wiem że byliby tacy których mogłoby to urazić.Niektóre są rzeczywiście brzydkie.
Mam prośbę do "TUTEJSZEJ".Przesłałaś kilka fotek,bardzo fajnych ale radbym jeśli to możliwe poznać nazwisko autora zdjęć i miejsca.Wyrwa wiem gdzie i łatwo zresztą rozpoznać.Na Skale wiadomo.Jest jedna fotka chyba na Ostrówku koło p.Kułagi.Te pozostałe są ni narazie niewiadome.Czyj to dom? Dziś pewnie go już nie ma.
Pozdrawiam wszystkich.Do jutra.
 
Tutejsza
Witajcie! Cieszę się, że zdjęcia się podobają (o ile jest się czym zachwycać :-? ). Zdjęcia opiszę w komentarzach, bo tu to trochę ciężko będzie. Pozdrawiam!
 
rita
Witam, pięknie!!Z grobelskich powiedzonek przypomniało mi się kilka:
-"użyjes jak pies w studni"
-"kombinuje, jak koń pod góre"
-"bedzie widzioł....(coś) jak świnia niebo".
Niektóre są jeszcze całkiem żywotne, sama słyszałam niedawno....
pozdrawiam Les..
 
janosik
A jak się Wam podoba takie powiedzonko"Pasuje jak świni siodło" nie jest typowo grobelskie ale fajne nie.

Na forum jest nas trochę mało myslę że jeszcze nie jest dostatecznie rozpropagowane.
Im więcej głów tym więcej pomysłów.Ciągle czekam na chętnych chcących pisać ciekawe teksty.
 
arika
Witam.! Myślę, że rozpropagować forum można przez otworzenie innych tematow, "te" może nie dla wszystkich są ciekawe :-( , i tu "lezy pies pogrzebany"!!Dlatego pomyślmy nad otworzeniem nowego tematu, może nie koniecznie związanego z historią naszej wsi.Sądzę, że jak na każdym forum, każdy może otworzyć temat.
Mam pytanie do Janosika- jaki masz pomysł, jeśli chodzi o pisanie tekstów??, co chcesz z tymi tekstami czynić dalej???Czy ma być to kabaret - tu, na forum???Jeśli tak - to popieram i chętnie się właczę, tylko obawiam się, żeby nie był to tylko monolog.Kontynuacja myśli przez innych byłaby o wiele ciekawsza....co Wy na to???
 
janosik
Dzięki za odpowiedż Arika.Ja widzę to tak,jeśli ktoś ma jakiś fajny pomysł a może juz gotowe kawałki,monologi,dialogi czy cokolwiek innego a chciałby się podzielić to można to jakoś dopracować.Przecież możemy się gdzies umówić,obgadać szczególy.Jeśli zaś ktoś bardzo chce pozostać anonimowy to może zorganizujemy swoistą skrzynkę kontaktową.
Moglibyśmy dzielić się tym co lubimy,potrafimy.Wielu jest zapaleńców poświęcających swój czas siły ba niekiedy i zdrowie.Przecież ni musi to być kabaret,dałem tylko taki przykład z myślą że posypią się pomysły na jakieś działanie.Tak naprawdę w takiej małej społeczności wcale nie jesteśmy anonimowi.Osobiścioe odnoszę wrażenie że znam każdego kto tu na forum się wypowiada i myślę że podobnie rzecz cała działa w drugą stronę.Jakkolwiek bym siebie nie nazwał prawdopodobnie wszyscy wiedzą kim jestem.
Najmniejszy z maluczkich pozdrawiam gorąco bo za oknem -----------------PAŻDZIERNIK????????????????????
Przecież lata jeszcze nie było.
 
arika
:-D , pewnie, że się znamy!!!, a może nam się tylko zdaje???Tak do końca- to zostaje jakieś "ziarenko " niepewności.... i to jest nawet miłe!!! Ale wracając do pomysłu działania jestem "za", natomiast co do spotkania to myślę, że powinno się zebrać tochę więcej chętnych, na razie widzę tylko 2-3 osoby, może jeszcze ktoś dołączy??? albo podda jakiś ciekawy pomysł....Proponuję otworzyć nowy temat- np." nasze pomysły...." i każdy mógłby sie określić.....Zapraszam. Pozdrawiam arika

Ps. fakycznie ..pażdźernik brrrrrrrrr. :-(
 
rita
Witam!!!! nawiązuję do wypowiedzi Geografa...pewnie, że każde nazwisko jest ładne, dla tego, który je nosi!!!! I nie ma się nad tym co rozwodzić.Jest i koniec!!! To nasza tożsamość przecież. Jeśli wiesz jaki jest rodowód nazwiska Sarara,lub Bożek, które wymieniłeś w poście, to proszę, podziel się z nami swoją wiedzą!!!!!
Natomiast co do powiedzienia ,że my, z krakowskiego chodzimy: " na pole", przypomniała mi się taka aluzja Warszawiaków, którzy sie wyśmiewają z nas(Galicjan),że ONI chadzają "na dwór", a my " na pole", odpowiedź nasza" my, mieszkamy we dworach, dlatego chodzimy na pole, a wy- mieszkacie na polu, dlatego chodzicie na dwor". :-D Les..
 
rita
Szkoda, że nie znasz genezy tych nazwisk....(Bożek, Sarara), natomiast jeśli o nazwę Chudziok, która wymieniasz- to nie jest to nazwisko, ale przezwisko!!!Jego właścicielem jest mieszkaniec Ostrówka. I na pewno się nie obraża jeśli ktoś go tak nazwie( zresztą to nie jedyne jego przezwisko). Lubi i akceptuje wszystkie...
 
gabrysia_44
Poczytałam sobie Wasz "gwarowy wątek" i muszę przyznać ,że mi sie podoba ta gwara grobelska - Arika , Janosik - tak trzymać ! , kontynuujcie te swoje pogwarki!- może inni się dołączą !
 
janosik
Starśnie sie ciese ze ci sie spodobała nasa gwara.Łona tako juz jes ze jak wpadnie w ucho to sie i chce słuchać.Ktosik ci sie pytoł Gabrysi skodeś ty jes aleś nie odpowiedziała,dowiedziołem sie ino ze z Mazowszo.Powiydz ino publicznie wszystkiym jak sie to miasto nazywo.Spróbuj z nami pogodać po nasymu.U Wos na Mazowszu godo sie inacy(bardzo miyko)-Jadziem na Pragie.to takie charakterystyczne.Piyknie pozdrowiom wszystkich.[/list]
 
Przejdź do forum:

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.