'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Zobacz temat

Awatar

Skąd pochodzą Szczygły???? 

Started by rita on 15 maja 2006 19:54

9 Odpowiedzi 10685 Obejrzeń
Who posted:
rita
Witam wszystkich, którzy odwiedzają tę stronkę(nareszcie Grobla wychodzi z "ciemnogrodu"Wink!!!! Mam pytanie do wszystkich , którzy nazywają się SZCZYGIEŁ- czy nie ciekawiło Was jaki jest Wasz rodowód???A może macie wspólnego przodka???? i jaka jest etymologia tego nazwiska??? Pozdrawiam milusio Les....
 
Tutejsza
Witam Szczygiełków!!! Znalazłam to: [i:78bf12b401]"Do najczęstszych pytań należy "jakie jest znaczenie nazwiska X?" Należy bardzo wyraźnie podkreślić że nazwiska nie mają żadnego znaczenia ponad określanie tożsamości człowieka. I nazwiska znaczą tylko tyle ile litery składające się na nazwisko. Nazwiska nie mają żadnego znaczenia i o niczym nie świadczą. Można co najwyżej mówić ale o pochodzeniu nazwiska w sensie etymologicznym a i to zwykle tylko z pewnym prawdopodobieństwem, wskazując na różne możliwości. Nie pytajmy zatem "jakie jest znaczenie nazwiska?" a co najwyżej "jakie jest pochodzenie nazwiska?".[/i:78bf12b401] Dla bardziej ciekawskich link do strony, gdzie można by poszperać: genealogia
Mimo wszystko Szczygły są OK! Pozdrawiam!!!
 
arika
Witam wszystkich- Szczygiełków i nie-Szczygiełków!!! Bardzo mi się podobała wypowiedź Szczygiełka- ćwirka.....brawo!!! Tylko pozazdrościć takiego rodowodu..Po analizie i zastanowieniu dochodzę do wnoisku, że "coś" w tym jest!!! Wszystkie znane mi Szczygły są- muzykalne Smile , wesołe i z poczuciem humoru, co jest dzisiaj rzadkością....I tak sobie myślę, że Wasz "protoplasta" swoje gniazdo załozył na Ostrowku !!!! Wszak OstrOwek w jezyku staropolskim oznacza "wyspę", a gdzie indziej niz na wyspie , pelnej zieloności można bylo bezpiecznie założyć gniazdko i śpiewac do woli.????
Pozdrawiam miło....Arika
 
janosik
Miło że zajęto się w Grobli SZCZYGŁAMI (nie uważam się za CIEMNOGRODZIANINA)chociaż pochodzę z Grobli -dygresja do LEŚ...

Rzeczywiście na Ostrówku jest kilku Szczygłów obecnie jednak w połowie ubiegłego wieku było ich więcej,Proszę sobie wyobrazić że tylko na Ostrówku samych Janów SZczygłów było 3 lub 4 pozostali nosili inne imiona.Chcąc odróżnić ich od siebie wymyślono przezwiska.Tu pytanie Jak nazywano poszczególnych SZCZYGŁÓW? Nie są to orażliwe przezwiska,niektóre funkcjonują do dziś.Proszę odpowiedzieć kto wie.
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę że na ostrówku występuje w naturze ptak z rzędu wróblowatych (carduelis,carduelis) baczny obserwator zauwazy z pewnością barwnie upierzonego samca SZCZYGŁA.Pozdrowienia

Janosik
 
Tutejsza
Jedno przezwisko znam doskonale! Brzmi ono: "Sówka", ale skąd się wzięło - nie mam pojęcia. Spróbuję się jednak dowiedzieć i dam znać.
P.S. Ostrówek to DLA MNIE najpiękniejsze miesce w całej Grobli. Nie myślałam, że można tam zobaczyć "oryginalnego" szczygiełka :-D Pozdrowionka dla wszystkich!!!
 
rita
A ja znam tez inne przezwisko " Rózian"- przypyszczam, że moze to mieć związek z imieniem Róża, ktore mogła mieć pra-pra......, i tak się utrwaliło.Skąd innąd musiała być to bardzo ważna kobieta...a swoją drogą, to Ostrówek jest rzeczywiście urokliwym miejscem, czy naj- hmm, można by podyskutować.. Pozdrawiam cieplutko Les..
 
rita
Skoro jest mowa o szczygłach- ptakach i nie tylko, rodem z Ostrówka, ciekawa jestem czy wiecie, dlaczego jedna dzielnica Grobli nazywa się właśnie Wróblówka????
 
arika
:-) Jeśliby iść tropem poprzednich wywodów- ( nazwiska Szczygieł), ktoś mógłby powiedzieć, ze nazwa Wróblówka pochodzi - od wróbli!!!! Ale tak nie jest!!!Otóż nazwy miejscowe wsi- tzn. takie , które przetrwały w przekazie ustnym, mają swój rodowód.
Wszystkie nazwy, które maja zakończenie - ówka , są dzierżawne i pochodzą od nazwiska osoby, która ma ścisły(duży) związek z danym terenem.Nasza Wróblówka, swoją nazwę zawdzięcza Wróblewskiemu(???), podobnie jak Cialapówka,Cierniokówka itd. Natomiast nazwy oficjalne wsi- np.Wawrzeńczyce, Stanisławice , słowem wszystkie, które maja w zakończeniu nazwy koncówkę - ice, ich nazwa pochodzi od imienia osoby, ktora prawdopodobnie , kiedyś była jej właścicielem, albo może nawet założycielem wsi, czyli Wawrzeńczyce od Wawrzyńca, Stanisławice od Stanisława itd.Jest to logiczne, ponieważ imiona są starsze od nazwisk.
Ojejku,ale się rozgadałam,sorrki, już nie zanudzam!!!! Chciałam prościej napisać,a wyszedł "napuszony" referat :mrgreen: Pozdrawiam wszystkich arika
 
rita
Dzięki, ale temat nazw nie wyczerpany....zastanawiają mnie inne nazwy(miejscowe) w naszej wsi, które mają inne "końcówki"np,Kurów, Pazucha,Kłosin,Bajka..... co znimi???
Miłe pozdrowki Les... :-D
 
arika
.....a to, już zostawiam innym :-D , i tak już za dużo się rozgaduję- sorry- rozpisuję....
pozdro.....arika
 
Przejdź do forum:

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.