'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Zobacz temat

Awatar

śmieci 

Started by xxx on 13 stycznia 2008 14:43

19 Odpowiedzi 8805 Obejrzeń
Who posted:
xxx
Chciałem zwrócić uwagę na wywóz śmieci przez SKR!
Nie jest nowością że za każdy worek płacimy 5 zł.ale do tych płatnych worków dostajemy żółte i białe(na szkło) za darmo!
Na żółtych worka pisze: plastikowe butelki, foliowe torebki, art z tworzywa sztucznego, itp
Z mojego punktu widzenia zachęca nas to do segregowania śmieci!
więc tak robiłem do czasu gdy wystawiłem kilka żółtych worków z folią, reklamówkami i sznurkami foliowymi i jeden worek płatny - przyjechali panowie z kółka i mówią, że oni za darmo śmieci nie będą wozić! Shock i nie wzięli!
Pyt: czy to naprawdę zachęca do segregowania czy do palenia w piecach lub na śmietnikach?
Przecież folie i szkło można sprzedać w punktach skupu i tak właśnie robi SKR
A jeżeli jest inaczej to niech nie piszą na workach co mamy do nich wkładać!
 
sp2
Heh... to to COŚ jeszcze istnieje? Smile
A z czego oni się utrzymują (oprócz wywozu wybranych odpadów)? Grin

A tak w ogóle to podejrzewam, że sami "pracownicy" SKR nie mają zielonego pojęcia co z tymi workami robić Grin

Na szczęście wracamy do papierowych i szklanych opakowań!
 
xxx
"Na szczęście wracamy do papierowych i szklanych opakowań!"


podobno miało się to zmienić z początkiem tego roku ale jakoś nie widze żeby np. u nas w sklepach oszczędzali na jednorazowych siatkach.
a jest tego mnóstwo



 
raptus
Segregacja odpadów to istotnie bardzo ważna sprawa.Ja natomiast chce zwrócic uwagę na śmieci jako całość.Proszę zapytać pana sołtysa ilu mieszkańców Grobli wcale nie kupuje worków na odpady.Gdzie wobec tego lądują śmieci z kilkudziesięciu gospodarstw domowych? WSZYSTKICH ODPADÓW SPALIĆ NIE JESTEŚMY W STANIE.Kto zna odpowiedż?
 
AS
Bardzo prosta sprawa: "Gdzie wobec tego lądują śmieci z kilkudziesięciu gospodarstw domowych? "

Odpowiedź: Czy wiecie gdzie jest tzw "gaj" w Grobli.Jadąc drogą kamienistą po oby dwóch jej stronach są urządzone dzikie wysypiska.
Mało tego.
Zostając przy "Gaju", dnia 14.01.2008r. każdy kto by szedł środkową polną drogą, mógł zauwazyć dość okazałą sterte palących się smieci. Chiałęm zwrócić uwagę na fakt że, był to dzień w którym we wsi były odbierane śmieci!!!

To jest istna paranoja....
 
xxx
Gaj, Kotnica, Wikle, - tam też jest pięknie

Ludzie nie zdają sobie w ogóle sprawy w oszczędzaniu na workach tzn niekupowaniu ich! wystarczy że Inspekcja Ochrony Środowiska zapyta nas o kwit za zakupiony worek i jesteśmy ugotowani! a sama umowa nie wystarczy!
 
sp2
Mam takie pytanie: Kto jest odpowiedzialny, za te "dzikie wysypiska śmieci"?
Czy nie jest nim przypadkiem właściciel działki na której jest zlokalizowane to "wysypisko"?
 
LS
Witam

Tak , to właściciel działki jest odpowiedzialny. Tylko problem z tym że większość działek gdzie jest zlokalizowane takie wysypisko jest bez właściciela, lub sam właściciel nie wie o takim wysypisku na jego własność.

Typowy "gaj", jestem przekonany że właścicel nie ma pojęcia ze gdzieś na środku jego łaki ktoś w nocy przywiózł przyczepe smieci a nastepnie podpalił je.

Jeżeli ktoś kto wyrzuca śmieci,nie zostanie złapany na gorącym uczynku, oraz jeżeli to nie zostanie opublikowane to nic z tym niestety nie będzie.
Oraz jeżeli sie nie zmieni podejście panów z SKR.

Pozdrawiam
 
sp2
Niewątpliwie sprawa jest skomplikowana i delikatna...
Uważam, że na początek wystarczy poprostu zwracać tym wywożącym te śmieci uwagę (jeżeli się ich zobaczy na gorącym uczynku)...

Myślę również że jest to również istotny problem, który należy poruszyć na zebraniu wiejskim (chyba, że ju był poruszany?)...
 
LS
Witam.
Ja myśle że dopóki sie nie zmieni mentalność ludzka, nic nie pomoże. Tak samo jak młodzież która mając do wyboru wyrzucić papier na ziemię albo do odległego 10 metrów kosza, wybiera często z leństwa opcje nr 1.
Wydaj mi sie że teraz to głównie trzeba edukowac dzieci, by nie robiły tak jak ich rodzice....
Pozdrawiam
 
LS
Witam.
Ja myśle że dopóki sie nie zmieni mentalność ludzka, nic nie pomoże. Tak samo jak młodzież która mając do wyboru wyrzucić papier na ziemię albo do odległego 10 metrów kosza, wybiera często z leństwa opcje nr 1.
Wydaj mi sie że teraz to głównie trzeba edukowac dzieci, by nie robiły tak jak ich rodzice....
Pozdrawiam
 
sp2
A ja opowiem taki przykład:

Jakieś 5 lat temu wyrzuciłem niedopałek papierosa na chodnik wsiadając do autobusu w Krakowie...
W autobusie podszedł do mnie facet i kulturalnie zwrócił mi uwagę...

Od tamtej pory nigdy mi się nie zdarzyło, żebym cokolwiek wyrzucił nie tam gdzie potrzeba!

Reakcja zalerzy oczywiście od osoby. Myślę jednak, że jeżeli się komuś kulturalnie zwróci uwagę (a nie nazywając go odrazu chu..., bu..., itCool, to na pewno na jakiś procent "nawracanych" wywrze się pozytywny wpływ...

Wydaj mi się, że teraz to głównie trzeba edukowac dzieci, by nie robiły tak jak ich rodzice....

Jeżeli dziecko ma duży autorytet w rodzicach, a tak jest zazwyczaj, to choćby ktokolwiek mu świętym słowmi tłumaczył pojęcie i potrzebę ekologii, to jeżeli zobaczy, że np. ojciec wywozi śmieci do Gaja to dziecko będzie uważało, że tak ma być i że to jest dobre!

Nie obarczajmy również każdym rodzajem edukacji szół, nauczycieli czy
"lokalnych samorządów". Jest to bowiem bardzo wygodne, a przecież sami możemy się nawzajem edukować...

Pozdrawiam...
Edytowane przez sp2 dnia 16 stycznia 2008 17:21
 
PK
Witajcie,
Myślę, że warto odświeżyć temat (w nawiązaniu do ostatniego News'a).

Zapraszam do dyskusji...

Pozdrawiam...
 
ekb
No tak są miejsca nie tylko w Grobli gdzie zapomina sie o podstawowych zasadach wychowania... Ostatnio przejeżdżając przez miejscowość niejako reperezentującą naszą gmine czyli Drwinie złapałam się za głowe (choć lepiej tego nie robic jak się prowadzi samochód). Na przystanku tuż obok Urzędu Gminy stał rozwzwalony kosz na śmieci a wszystko co w nim się znajdowało leżało w pobliskim rowie.... i to się nazywa reprezentowanie.... Brawo zarządcy, brawo mieszkańcy Drwini
 
arika
Przystanki autobusowe ,ostatnimi laty ,staly sie ulubionym miejscem spotkan wieczornych dla mlodziezy miejscowej.I nic by nie bylo w tym zdroznego, gdyby nie wandalizm - niektorych "niewyzytych" mlodziencow....brak kultury i odpowiedzialnosci- bo przeciez "nikt nie widzi....", Skutki huliganerii są nagminne- od Bochni poczawszy, na calej trasie , wszedzie tam gdzie sa przystanki - sa widoczne ślady ich bytnosci .I tak jest od lat.Mysle, ze mlodziez nie ma pomyslu na ciekawe zagospodarowanie swojego wolnego czasu-a przeciez w kazdej wsi sa swietlice ,remizy ...mlodzi powinni sami wystapic z inicjatywa co chca robic, bo wiadomo - kazda forma 'narzucona" nie bedzie ciekawa.To zalezy od pomyslowosci mlodych ludzi....ale jest jeden problem - "zeby sie chcialo chciec"......
 
janosik
Temat rzeka.Worek kosztował niedawno 5 zł.Dziś kosztuje 8.5.Kupowałem wcześniej ,kupuję teraz.Proszę się rozejrzeć wokół ilu z naszych sąsiadów nie wystawia śmieci?
Ja pytam co z nimi robią?Część zapewne spłonie w piecach w okresie grzewczym.Wszystkiego spalić się nie da.Edukacja na pewno w jakimś stopniu odniesie skutek.Takie nauki każdy musi wynieść z domu.To musi być nawyk.Rodzice mają obowiązek odpowiednio w tym zakresie wyedukować,szkoła wspomagać a wszyscy pozostali złe zachowania napiętnować.
Pozdrawiam
 
juzek
Witam,
janosik napisał/a:
Część zapewne spłonie w piecach w okresie grzewczym.Wszystkiego spalić się nie da. Edukacja na pewno w jakimś stopniu odniesie skutek.


Edukować to w pierszej kolejności trzeba zacząc pracowników sklepu przy DK, aby nie palili śmieci oraz ich nie wyrzycali do dołu.
Bo każdy kto bywa wieczorem pod sklepem to ma zaszczyt "delektować się zapachem" palonego plastiku.
 
sp2
Grin racja Smile

Z tą "edukacją" to myślę, że powinniśmy zacząć w pierwszej kolejności od samych siebie!

Co z tego, że wypisujemy mnóstwo frazesów na ten temat skoro dzikie wysypiska powstają i są systematycznie powiększane za naszym "cichym" przyzwoleniem......

Przecież niezwrócenie komuś uwagi (w myśl postawy: bo co mnie to obchodzi) jest równoznaczne ze stwierdzeniem: rób tak dalej - mi to nie przeszkadza!

Pozdrawiam
 
xxx
Zobaczcie że na początku pisałem o workach za 5zł!
Teraz kosztują już 12zł!!!Shock\ A SKR jeszcze bardziej sobie kpi! Wybiera sobie worki które im pasują! Słyszałem też że panowie mają zamazywać napisy na workach pozostawiając tylko plastikowe butelki ha ha ha Grin I to jest ekologiczna gmina??
Następna jeszcze chyba gorsza sprawa! Jakim sposobem uchodzi im to na sucho gdy zarabiając na wywozie szamba np z Ośrodka zdrowia czy ze szkół wylewają to na pola? To ja mam mieć szczelne szambo i rachunki z oczyszczalni (bo takie są wymagania unijne) a oni prowadzą takie usługi? Angry
 
janosik
Już kiedyś pisałem.Proszę zapytać pana sołtysa ilu mieszkańców kupuje worki?
Zdziwicie się. Pewnie dlatego m.innymi drożeją.
 
Przejdź do forum:

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.