'
Temat dniaDroga w Słomce od jutra zamknięta ! Powiat BocheńskiZostań Superortografem Powiatu! Województwo MałopolskieUwaga Cykliści! Gravel Karp Adventure w Osieku
Powiat BocheńskiRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki

Obraz z którego płynie dla świata przesłanie o Miłosierdziu BożymDrukuj


Inspiracje namalowania obrazu, miejsce jego powstania, historia i ocalenie, kult wizerunku Jezusa w obrazie.


W Wilnie przy ulicy Rossa w 1935 roku został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego, przez malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, według wskazówek siostry Faustyny Kowalskiej. W czasie jego malowania, artysta mieszkał w Wilnie razem z księdzem Sopoćko.

Pomimo różnych sytuacji, obraz ten należy zaliczyć dziś do najbardziej znanych na świecie wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Jego niezwykłość wynika stąd, że współautorem jest sam Jezus, ponieważ został namalowany ściśle według objawień i wskazówek s. Faustyny, zapisanych w słynnym "Dzienniczku". Wizerunek Chrystusa w namalowanej postaci przedstawia; Jezusa odzianego w białą szatę z uniesioną prawą ręką, - jak dyby w geście błogosławieństwa, a druga wskazuje na swoje serce, źródło łask, które wypływają w postaci bladego i czerwonego promienia, symbolizujących wodę i krew. Istota obrazu wynika z objawień siostry Faustyny Kowalskiej, zapisanych w "Dzienniczku".

Niezwykłość obrazu i łaski płynące, sprawiły, że jego kopie i reprodukcje widzi się na każdym kontynencie naszego globu. Sam miałem okazje modlić się do Jezusa Miłosiernego, w Rzymie, we Lwowie no i w Wilnie. W Kownie podziwialiśmy wizerunek Jezusa Miłosiernego nie w kościele, ale w miejscu publicznym.




Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego wykonany w 1934 roku przez znanego oraz cenionego artystę malarza Eugeniusza Kazimierowskiego i zawieszony w 1937 roku w prezbiterium kościoła pw. św. Michała w Wilnie. Obecnie wizerunek ten, malowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej, znajduje się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Info - Biuro Prasowe Episkopatu





Podobny obraz namalował, - jako drugi, według zapisów siostry Faustyny w 1944 roku malarz A. Hyła z Będzina - dla sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

Obraz Jezusa Miłosiernego pierwszy raz był pokazano w 1935 roku w Ostrej Bramie w Wilnie. Potem był wystawiony w kościele św. Michała w Wilnie. W czasie II wojny światowej pozostawał w ukryciu. i był niedostępny dla wiernych. Również w okresie kiedy Litwa była Republiką Radziecką, był ukrywany w bardzo niekorzystnych warunkach w różnych miejscach na Litwie i Białorusi. Po 40 latach powrócił do Wilna, został wystawiony nie w kościele św. Michała, ale w kościele św. Ducha. Kościół św. Michała, w którym był uprzednio wystawiony, w 1948 roku został zamknięty przez władze radzieckie.

28 września 2005 roku decyzją wileńskiego metropolity kard. Audrys J. Bačkisa, został przeniesiony do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. To święte miejsce dziś słynie na Litwie z nawiedzanego licznie przez wiernych i pielgrzymów; obrazu Jezusa Miłosiernego, głoszącego światu przesłanie o Miłosierdziu Bożym, na nowo odkrytym przez papieża Jana Pawła II. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej z XV wieku, który stał się przeznaczeniem dla obrazu, po wielu doświadczeniach i zmiennych losach (miedzy innymi był cerkwią prawosławną, a w 1947 r. zamknięty przez władze sowieckie), po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, został zwrócony archidiecezji wileńskiej, aby w 2004 roku po remoncie przeznaczyć na Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ołtarzu głównym,- po gruntownej konserwacji, zawieszono słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego namalowanego w 1934 roku w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskego, według wskazówek siostry Faustyny, - dzisiaj świętej, i wspomaganiach ks. Sopoćko. W Sanktuarium od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego trwa; Tydzień Miłosierdzia.

W Tygodniu Miłosierdzia - kłania się Emil z Gliwic 2013 r.































Na całym świecie zasłynął jednak obraz pędzla Adolfa Hyły ofiarowany do kaplicy zakonnej w Krakowie-Łagiewnikach jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych. Tak miały się spełnić słowa Pana Jezusa wypowiedziane do s. Faustyny przy pierwszym objawieniu obrazu:
"Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".
(SMB Ł.)

Komentarze

#1 | czytelniczka dnia 16 kwietnia 2013 09:35
Jezu ufam Tobie, to tytuł obrazu przedstawiającego Jezusa Chrystusa, namalowanego z inspiracji siostry Faustyny (obecnie Świętej). Obraz ten występuje też pod nazwami Obraz Jezusa Miłosiernego oraz Obraz Miłosierdzia Bożego.
Czerpiemy z niego bezgraniczne Miłosierdzie i Ufność, wypływającą z wizerunku Jezusa Miłosiernego, a który obraz, kopia lub reprodukcja była pierwsza, w tym momencie nie jest najważniejsze.
Obraz ten dla wielu katolików nie jest tylko przedstawieniem miłosierdzia Bożego, ale znakiem przypominającym o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i czynnej miłości w stosunku do bliźnich.
Autorowi dziękuję za artykuł przypominający kult miłosierdzia Bożego.

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.