Ciekawostki zootechniczne
- styczeń 16 2013
- WYDARZENIA
- 5008 czytań
- 3 komentarze

Z uwagi na swoją pracę w Wydziale Rejestracji Zwierząt Bocheńskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, chciałbym czasem podzielić się z Państwem ważnymi, z punktu widzenia hodowcy zwierząt gospodarskich, informacjami. I nie zawsze mam tutaj na myśli informacje związane bezpośrednio z tematyką rejestracji i identyfikacji zwierząt choć i nimi pozwolę sobie czasem zająć Państwa uwagę. Przy okazji obsługi rolników na sali obsługi klienta, pojawiają się często problemy związane z hodowlą, a ich rozstrzygnięcie i omówienie, może przynieść wiele korzyści każdemu, kto zajmuje się tą niełatwą gałęzią działalności rolniczej.
Jakże często zdarza się, że przychodzicie Państwo rejestrować urodzone dopiero co bydło i z dumą i radością bierzecie ze stolika z drukami dwie karteczki. Bliźniaki! trafiło się... czasem jednak Państwa radość bywa przedwczesna.

Zjawisko to określono mianem frymantynizmu ( od angielskiego określenia freemartin), a zwierzęta z taką przypadłością mianem jałowiaka.
Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest występowanie w życiu płodowym bydła tzw. anastomoz łożyskowych - czyli połączeń tętniczo-żylnych między zarodkami. W takim przypadku krążące w krwioobiegu byczka substancje przechodzą do krwioobiegu płodu żeńskiego i odwrotnie. O ile na płodność byczka nie ma to większego wpływu ( możliwe jest pewne obniżenie płodności) o tyle u płodu żeńskiego wywołuje niedorozwój układu rozrodczego i w następstwie niepłodność. Zdarza się co prawda, że w życiu płodowym bliźniąt jednopłciowych nie dochodzi do mieszania się krwi obu płodów - jak jednak wykazały badania- takie szczęście trafia się raz na 12 ciąż bliźniaczych, a więc stosunkowo rzadko.
Biorąc to pod uwagę raczej trudno jest ryzykować długi okres chowu, ponosić koszty z nim związane, ciężką, codzienną pracę przy odchowie młodej jałówki, po to by się później przekonać, że z inseminacji czy naturalnego krycia nic nie wychodzi.
Wierzę, że wiedza na temat zjawiska frymantynizmu u bydła przyda się Państwu w codziennej praktyce hodowlanej i pozwoli zaoszczędzić sił i środków, oraz uniknąć zbędnego rozczarowania po długim okresie odchowu i bezowocnych próbach zapłodnienia jałówek, pochodzących z ciąż bliźniaczych różnopłciowych.
(mgr inż. zootechnik Michał Kik)
Bardzo dziękuję