'
Temat dniaNOWE RADIOWOZY DLA POLICJI W CAŁYM KRAJU Województwo MałopolskieWirtualne podróże po Małopolsce Gmina DrwiniaDni Honorowego Krwiodawstwa
Województwo MałopolskieKONKURSY W RAMACH PROGRAMÓW WSPIERANIA UNIWERSYTETÓW LUDOWYCH

Boże NarodzenieDrukuj


Boże Narodzenie -

Mnóstwo najlepszych życzeń na BOŻE NARODZENIE, jak również pomyślnego NOWEGO ROKU, dobrych dni i miesięcy; w zdrowiu oraz wszelkiej pomyślności dla wszystkich spotkanych na tej stronie, a szczególnie dla Groblan, - przesyła i składa ; Emil z Gliwic
Ziemia Święta

W oczekiwaniu na przyjście Mesjasza, przenieśmy się do Ziemi Świętej, ziemi w której Jezus przyszedł do ludzi, nauczał i dał się ukrzyżować, aby ludzkość zbawić. Miałem to szczęście, że dane mi było pielgrzymować; śladami Chrystusa w Ziemi Obiecanej.
Przelot samolotem z Katowic do Tel Avivr17;u, przy pięknej pogodzie, przesiadka do autokaru, by w Nazaret, zatrzymać się na kilka dni w hotelu franciszkańskim, skąd Śladami Odkupiciela podążaliśmy, aż na Golgotę - w Jerozolimie.
Ziemia Święta - kraina o niewielkiej powierzchni, która w historii świata odegrała znaczącą rolę i jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Do Ziemi Świętej od najdawniejszych czasów przybywają pielgrzymki wszystkich; ras i języków, z wszystkich kontynentów - aby podążać drogą ziemską Chrystusa, pragnąc poznać między innymi takie miejsca jak:; zwiastowania, narodzenia, nauczania, ukrzyżowania i zmartwychwstania, przeistoczenia chleba w Wieczerniku czy wniebowstąpienia
Wejść do Groty Narodzenia w Betlejem, chodzić po uliczkach Jerozolimy, wejść na Górę Oliwną, uklęknąć w Grobie Pana i ucałować to miejsce święte w Bazylice Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania, doświadczyć tych nie ziemskich emocji i wzruszeń, które każdego pielgrzyma dotykają, pozostawia na zawsze w pamięci te obrazy. .
Iść śladami Chrystusa; zobaczyć Galileę, być nad brzegiem jeziora Genezaret, nad którym Jezus nauczał i wybrał Apostołów, płynąć z Kafarnaun do miasta Tyberiada, na drugim brzegu jeziora, podążać śladami Jezusa przez pustynię Judzką i dalej iść Jego śladami, aż na Golgotę, jest cudownym przeżyciem dla każdego pielgrzyma.Ten fakt bycia w miejscach, gdzie ślady pozostawił sam Jezus, staje się nie jest tylko zwiedzaniem pamiątek, ale utożsamianiem, że ciągle jest to wszystko aktualne. Dlatego przyjmujemy te sprawy, które są żywym śladem obecności Jezusa i zachowujemy je w naszych sercach.

A więc; Nazaret r11; jest miejscem gdzie rSłowo stało się Ciałemr1;, i gdzie Jezus spędził większą część swojego życia - zanim rozpoczął publiczną działalność. Miasto położone na wzgórzach, gdzie spotkać można przede wszystkim pamiątki i miejsca związane z życiem Świętej Rodziny. Bazylika Zwiastowania jest centralnym miejscem upamiętniającym Maryję i świętego Józefa. Wokół Bazyliki, w krużgankach świątyni, znajdują się wizerunki Maryji, czczonych w różnych częściach świata, a wśród nich także nasza Matka Boża Częstochowska, ufundowana przez polskich żołnierzy; generała Andersa, z okazji stacjonowania tu w czasie II wojny światowej. W odsłoniętych miejscach (wykopaliskach) ogląda się dom i warsztat świętego Józefa. W miejscu Zwiastowania, koło sadzawki, z której Maryja czerpała wodę, stoi figura Maryji i Anioła Gabriela. Apokryfy mówią, że gdy Maryja czerpała wodę z sadzawki, ukazał się Anioł Gabriel. Zdziwiona uciekła do domu rodzinnego, położonego opodal, gdzie po raz drugi usłyszała plany Boga wobec Niej. Będąc posłuszną wypowiedziała; rEcce ancilla Domini mihi secundum verbum tuumr1; r11; oto ja służebnica Pana niech się stanie wola Twoja.

Betlejem r11; w języku hebrajskim oznacza rdom chlebar1;. Jego mieszkańcy słynęli z pasterstwa. W Betlejem - w małym mieście, narodził się Jezus. O miejscu narodzenia zapisano że; rMaryja porodziwszy Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzier1;. Miejscem narodzenia Jezusa była jedna z grot na skalistym wzgórzu. Groty te służyły pasterzom i ich trzodom za schronienie. Nad jedną z grot, na miejscu narodzenia wzniesiono potężną świątynię, nazwaną Bazyliką Bożego Narodzenia. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Z zewnątrz surowe mury, na wzór średniowiecznych fortec. Jej długość to 54 metry, a szerokość 26 metrów. Wewnątrz 4 rzędy kolumn z różowego kamienia, zwieńczonych korynckimi kapitelami, które dzielą bazylikę na pięć naw. W prezbiterium jest umieszczony ikonostas, wykonany z drewna cedru libańskiego. Również w prezbiterium znajduje się wejście kamiennymi schodami do Groty Narodzenia, w której znajduje się ołtarz, pod którym widnieje srebrna czternastoramienna gwiazda z wyrytą inskrypcją; rHic de Virgine, Maria Jesus Christus natus estr1; r11; Tu z dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus. Drugim wyróżniającym się miejscem w Grocie Narodzenia jest kamienny żłób - nad którym palą się lampki. Z tym drugim miejscem tradycja wiąże obecność wołu i osła. Ewangelie kanoniczne nic nie wspominają na ten temat, ale w ewangeliach apokryficznych pojawia się motyw tych zwierząt ( u proroka Jzajasza). Bazylika do której jest jedno wejście (brama pokory), bardzo wąskie i niskie, jest otoczona murami trzech klasztorów: franciszkańskiego, greckiego i ormiańskiego. Również do Bazyliki Bożego Narodzenia przylega kościół św. Katarzyny, który jest kościołem parafialnym katolików w Betlejem. W noc Bożego Narodzenia w kościele św Katarzyny odprawiana jest Msza Pasterska r11; Pasterka, której przewodniczy Patriarcha Jerozolimy. Po Pasterce przenosi figurkę Dzieciątka Jezus i kładzie ją na wyżej wspomnianej gwieździe w Grocie Narodzenia.

Pole Pasterzy r11; Nieopodal Bazyliki Bożego Narodzenia , około 2 km od Bazyliki, rozciąga się Pole Pasterzy. Tu w nocnej porze pasterze przetrzymywali swoje trzody, natomiast groty służyły im za schronienie. Do nich Bóg posłał aniołów, jako do pierwszych, chociaż byli prostymi ludzimi, aby im zanieść wieść o narodzeniu się Zbawiciela; rznajdziecie niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobier1;. Pasterze znając obietnice o Mesjaszu, przekazywane przez proroków, uwierzyli w nowinę, że narodził się Mesjasz. Postanowili pokłonić się narodzonemu dzieciątku, rowiniętemu w pieluszki i położonemu w żłobier1;, jak im oznajmili aniołowie.
Dzisiaj tym miejscem opiekują się franciszkanie, z Kustodii Franciszkanów. Na centralnym miejscu Pola Pasterzy stoi okazała fontanna, a w istniejących dwóch grotach urządzili franciszkanie kaplice. Również na tym wyjątkowym miejscu stoi oryginalny kościół. W jednej z kaplic (w grocie) uczestniczyliśmy na mszy świętej, podczas której śpiewaliśmy kolędy - we wrześniu.Boże Narodzenie 2012r
Emil z Gliwic

Komentarze

#1 | Zdzislaw dnia 24 grudzień 2012 19:40
To piękne opowiadanie o miejscu NARODZENIA JEZUSA .Autorowi należa się szczególne podziękowania i życzenia aby nadal swoją wiedzą dzielił się z nami Jego wiernymi czytelnikami.
#2 | emo 27 grudzień 2012 dnia 27 grudzień 2012 16:31
Niech ta kolęda śpiewana przez chrześcijan całego świata , wzbogaci treścią artykuł o tym świętym miejscu.Kolęda, której melodie śpiewa się w różnych językach. Akurat treść jest adekwatna z opisem miejsc, gdzie narodził się Zbawiciel

Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta, czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem, nad dzieciątka snem

Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód,
Biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pienia,
Gdzie się spełnił, gdzie się spełnił cud. ,

Cicha noc, święta noc, narodzony Boży Syn,
Pan Wielkiego Majestatu, niesie dziś całemu światu,
Odkupienie win, odkupienie win.
#3 | Maria Teresa dnia 27 grudzień 2012 17:06
Jedna z młodych polskich piosenkarek stwierdzila ostatnio, że zwiedzenie Ziemi Świętej zupełnie odmieniło jej przeżywanie Świąt. Szkoda, że nie wszyscy możemy tego doświadczyć, ale dobrze jest chociaż poczytać, posłuchać, pooglądać. Dziękuję.
Wprawdzie już po Bożym Narodzeniu, ale na życzenia chyba nigdy nie jest za póżno, zatem wszystkiego dobrego każdemu, kto na tę stronę zagląda.
GLORIA IN EXCELSIS DEO, ET IN TERRA PAX HOMINIBUS !

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.