'
Temat dniaUwaga Cykli¶ci! Gravel Karp Adventure w Osieku Powiat BocheñskiRozstrzygniêcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczysto¶ci 70 - LECIA OSP Niedary po³±czona z ods³oniêciem tablicy pami±tkowej Franciszka Gajosa
Bezpieczeñstwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko w¶ciekli¼nie

11 Listopad - ¦wiêto Niepodleg³o¶ciDrukuj


11 LISTOPAD - ¦wiêto Niepodleg³o¶ci

Dwudziestego trzeciego kwietnia 1937 roku ustanowiono; ¦wiêto Niepodleg³o¶ci, które upamiêtnia³o rocznicê odzyskania suwerenno¶ci pañstwowej w 1918 r.- po 123 latach niewoli pod zaborami: Niemiec, Rosji i Austrii. Aby móc ¶wiêtowaæ 11 listopada, droga by³a d³uga i krwawa, szczególnie po trzecim rozbiorze Polski, kiedy to Naród, aby odzyskaæ wolno¶æ zbrojnie próbowa³ wywalczyæ swoj± pañstwowo¶æ podczas; Powstania Listopadowego, Ko¶ciuszkowskiego czy Styczniowego.

Jedenasty listopad jako ¦wiêto Narodowe, by³ obchodzony do drugiej wojny ¶wiatowej. W czasie okupacji niemieckiej ¶wiêtowanie by³o nie mo¿liwe, a po II wojnie ¶wiatowej w 1945 roku w³adze komunistyczne ustanowi³y Narodowe ¦wiêto Odrodzenia Narodowego Polski (22 lipca), co by³o równocze¶nie wyrazem zniesienia ¦wiêta Niepodleg³o¶ci - 11 listopada. Zosta³o ono przywrócone przez sejm PRL w dniu 15 II 1987r. pod nazw± Narodowe ¦wiêto Niepodleg³o¶ci.

Czym dla Polaków i Europy jest dzieñ 11 listopada ? Przede wszystkim w tym dniu w 1918 roku zakoñczy³a siê I wojna ¶wiatowa - kapitulacj± Niemiec oraz ob³o¿eniem ich warunkami podyktowanymi przez Koalicjê. Dzieñ ten by³ wielk± nadziej± dla Polaków, by³ zrzuceniem jarzma niewoli i przywróceniem utraconej pañstwowo¶ci. Powrót Józefa Pi³sudskiego z wiêzienia w Magdeburgu i przekazanie Józefowi Pi³sudskiemu w³adzy przez Radê Regencyjn±, by³y wyrazem mianowania go Naczelnym Dowódc± Wojska Polskiego. Data ta r11; to pocz±tek stopniowego procesu formowania Pañstwa i jego struktur. W dniu 11 listopada, jak dawniej mówiono rPolska wybuch³ar1; i od tego momentu licz± siê pocz±tki niepodleg³o¶ci pañstwa, którego zaczynem by³y ziemie Królestwa Polskiego i Galicji. Wtedy u progu naszej niepodleg³o¶ci jeszcze nie wszyscy Polacy i nie wszystkie ziemie znalaz³y siê w granicach Polski. Nasz kraj obejmowa³ zaledwie 140 tys. km2 obszaru, na którym mieszka³o oko³o 14,5 mln ludno¶ci.


Dla nas, dla ludu grobelskiego i dla naszej wioski, która przez 146 lat by³a wsi± graniczn±, - pomiêdzy zaborcami Austrii i Rosji, sta³a siê rzecz nie do pojêcia. Cztery pokolenia bez skutku czeka³y na t± chwilê, aby tak jak pi±te pokolenie byæ wolnymi obywatelami, ¿yæ w wolnym kraju. Jedenastego listopada 1918 r mieszkañcy Grobli, Krzykówki, Ispini i Trawnik oraz ¦winiar nie zobaczyli stra¿y rosyjskich po drugiej stronie Wis³y, ani posterunków austriackich w Grobli. rKasarniar1; opustosza³a, ju¿ nie pe³nili w niej s³u¿by policjanci i stra¿ austriacka, jak równie¿ opu¶cili swoje stanowiska celnicy w placówce celnej w Grobli k. ¦winiar. Mieszkañcy mogli swobodnie przeprawiaæ siê na drug± stronê Wis³y do; Brzeska Nowego i Hebdowa czy Sieros³awic i Kuchar.

Podobnie jak nasz kraj, mieszkañcy Grobli ciesz±c siê wolno¶ci± musieli organizowaæ ¿ycie tej ma³ej spo³eczno¶ci od nowa. Na zgliszczach i ruinie pozostawionej przez zaborców oraz przewa³em walcz±cych stron. Powstaje Jednostkowa Gmina Grobla. Troskê za zorganizowanie ¿ycia spo³eczno¶ci grobelskiej wziêli ludzie odpowiedzialni; z wójtem - panem Janem Zgraj± i pisarzem gminnym oraz 24 osobow± Rad± Gminy na czele. Zaczêli powracaæ mê¿czy¼ni wcieleni do armii austriackiej, bardzo czêsto okaleczeni, innymi s³owy inwalidzi wojenni. Równie¿ wracaj± z niewoli rosyjskiej, z Sybiru. Nie wszyscy jednak mieli szczê¶cie wróciæ. Ci co prze¿yli niewolê i wojnê przyst±pili do odbudowy zniszczeñ wojennych.
Organizuje siê we wsi ca³a niezbêdna infrastruktura: handel, kowale, rzemie¶lnicy, urzêdy, organizacje spo³eczne, ¶rodowiskowe itp. Dlatego odzyskanie niepodleg³o¶ci i pañstwowo¶ci przez naszych ojców, nale¿y doceniæ i uroczy¶cie rocznicê t± celebrowaæ. Dzi¶ dla pamiêci tamtych dni. Jeste¶my zobowi±zani do przypominania historii z tamtych czasów i zdarzeñ, aby wysi³ki naszych poprzedników nie posz³y w zapomnienie.

Listopad 2012 rok
Emil z Gliwic

Komentarze

#1 | emo dnia 01 listopada 2019 12:46
Odzyskana niepodleg³o¶æ w 1918 roku nakazuje nam mi³owanie naszej ojczyzny. Jest ona warto¶ci±, któr± nale¿y kultywowaæ, bo to jest nasza polska, ludzka rodzina. Artyku³ z 2012 roku nadal aktualny.

Dodaj komentarz

Nick:




Oceny

Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony
Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.