'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Korzyści i pułapki Schengen...Drukuj


Zlikwidowane zostaną przejścia graniczne na wewnętrznych granicach lądowych między krajami strefy, a ich przekraczanie będzie możliwe w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Rozszerzoną strefę tworzą 24 kraje Europy, na granicach pomiędzy którymi całkowicie zniesiono kontrole: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

Pamiętajmy, że strefa Schengen nie pokrywa się z Unią Europejską. Z własnego wyboru nie należą do niej Irlandia ani Wielka Brytania, a spośród nowych członków UE na wejście oczekują Bułgaria, Cypr i Rumunia. Natomiast obejmuje ona nie należące do UE Islandię i Norwegię.

Nazwa strefy pochodzi od granicznego miasta w Luksemburgu, w którym w 1985 roku Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg i Niemcy podpisały układ o stopniowym znoszeniu kontroli paszportowej na granicach wewnętrznych, ściślejszej kontroli na granicach zewnętrznych oraz stworzeniu SIS (Systemu Informacji Schengen) gromadzącego dane o osobach niepożądanych i poszukiwanych.
Co w praktyce oznacza rozszerzenie strefy Schengen dla przeciętnego Kowalskiego? Często słyszymy, że wejście Polski do układu z Schengen likwiduje kontrole na granicy i daje nam całkowitą swobodę jej przekraczania. Ale nie do końca...
Likwidacja kontroli granicznych nie jest równoznaczna ze zniesieniem granic administracyjnych. A to oznacza utrzymanie wprowadzonych przez poszczególne kraje formalności administracyjnych, jak na przykład meldunek czy rejestracja obcokrajowców, także z krajów UE. Kontrola tożsamości nie będzie przeprowadzana na granicach, ale może być dokonywana wyrywkowo na terenie całego obszaru Schengen.

21 grudnia 2007 roku postanowienia układu w nowych państwach Schengen (Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry) wchodzą w życie tylko na lądowych i morskich przejściach granicznych. Zniesienie kontroli na lotniskach nastąpi dopiero pod koniec marca 2008 roku, gdy zmieni się rozkład lotów z zimowego na letni. Do tego czasu porty lotnicze rozdzielą obsługę pasażerów wylatujących do krajów wewnątrz obszaru Schengen od tych udających się do krajów trzecich, a linie lotnicze uwzględnią przy układaniu rozkładu lotów krótszy czas odprawy pasażerskiej.

Drugim istotnym wyjątkiem będą zasady przekraczania granicy na terenie parków narodowych. W parkach można poruszać się wyłącznie po szlakach turystycznych. Teoretycznie wszędzie tam, gdzie stykają się szlaki po obu stronach granicy, można przechodzić na drugą stronę.

Najbardziej chyba nurtujące polskich miłośników gór pytanie "o zasady przekraczania granicy ze Słowacją w Tatrach" na razie nie doczeka się odpowiedzi. Problem jest dosłownie i w przenośni zamrożony, jako że w słowackiej części Tatr szlaki - oprócz tych prowadzących do schronisk - są zamykane na zimę i do 15 czerwca 2008 roku takie przekroczenie granicy będzie zwyczajnie zakazane i nielegalne.

Szlaki turystyczne stykają się na Rysach, gdzie dotąd w miesiącach letnich działało jedyne w Tatrach turystyczne przejście graniczne, Kasprowym Wierchu, Tomanowej Przełęczy, Jarząbczym Wierchu, Raczkowej Przełęczy, Wołowcu i Bobrowcu. Ale dyrekcja TANAP (słowacki Tatrzański Park Narodowy) obawia się, że tłumy polskich turystów zniszczą przyrodę po słowackiej stronie Tatr. Słowacy szczególnie boją się zadeptania Doliny Cichej, jedną z największych ostoi niedźwiedzi, nad którą od północy góruje Kasprowy.

Dyrekcja TANAP przystąpiła do opracowania nowych zasad regulacji ruchu turystycznego, które wejdą w życie 15 czerwca 2008 r. Na pewno szereg szlaków zostanie zamkniętych albo wytyczonych inaczej, by Polacy nie mogli swobodnie przechodzić na słowacką stronę Tatr. Zamknięcia słowackiego szlaku z Doliny Cichej na przełęcz Suchą pod Kasprowym możemy spodziewać się prawie na pewno, a z nieco mniejszym prawdopodobieństwem - na Tomanową Przełęcz.


Źródło: www.onet.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.