Czytająca szkoła - nowa wizja edukacji dla równych szans dzieci
- września 08 2024
- KULTURA I OŚWIATA
- 102 czytań
Zespół ekspertów z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele świata akademickiego, biznesu, edukacji i kultury, opracował publikację „Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka”. Jest to pierwsza praca stworzona przez nieformalną Koalicję „Czytająca Polska”, która promuje ideę szkoły wychowującej dzieci w ekosystemie czytelniczym. Drukowane egzemplarze tej publikacji trafią do ekspertów ds. edukacji w całej Polsce, a wersja cyfrowa jest dostępna bezpłatnie online.
Autorzy publikacji postulują, że „Czytająca szkoła” powinna tworzyć środowisko, w którym każde dziecko ma zapewniony szeroki dostęp do książek oraz widoczny przykład czytających dorosłych. Proponowane działania obejmują m.in. opracowanie strategii budowania kompetencji czytelniczych dzieci, współpracę szkoły z rodzicami, wprowadzenie systemu wczesnej oceny tych kompetencji oraz stworzenie otwartych i przyjaznych bibliotek szkolnych.
Wizja „Czytającej szkoły” zakłada, że nauczyciele, we współpracy z rodzicami, skupiają się na rozwijaniu umiejętności tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, a dyrekcja szkoły dba o realizację wspólnych celów edukacyjnych. Twórcy publikacji podkreślają, że ich propozycje są realne do wdrożenia i mogą przyczynić się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci.
Dr Kinga Białek, współautorka publikacji, wyraziła radość, że idea rozwoju ekosystemu czytelniczego znalazła swoje rozwinięcie w tej publikacji. Zaznaczyła, że refleksje na temat roli książki w szkole są obecnie bardzo potrzebne, zwłaszcza w kontekście przygotowania nowej podstawy programowej do języka polskiego.
Publikacja została stworzona przez zespół z wielu miast, w tym Krakowa, Wrocławia, Katowic i Warszawy. Zaangażowani byli wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i SWPS, przedstawiciele różnych fundacji oraz instytucji, a także firm związanych z edukacją i kulturą. Koalicja „Czytająca Polska” zrzesza obecnie ponad 40 organizacji z całego kraju, które działają na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce.
Publikacja została objęta patronatem honorowym Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a także Instytutu Książki. Wydarzenie wspierają również partnerzy tacy jak Nowa Era, Czasopismo „Dyrektor Szkoły” oraz miasta Kraków, Wrocław i Gdańsk.
Wszyscy zainteresowani mogą pobrać publikację „Czytająca szkoła” ze strony internetowej Fundacji Powszechnego Czytania, by poznać szczegóły proponowanej strategii i jej potencjalny wpływ na polski system edukacji: fpc.org.pl/czytajacaszkola
(Info: wartowiedziec.pl/źródło:NCK/fot.fotolia.pl)