'
Temat dniaUWAGA NA FAŁSZYWE E-MAILE Powiat BocheńskiFerie z AED w Starostwie Województwo MałopolskieNIOSĄC WSPARCIE. PRAWIE 21 MLN ZŁ DLA MAŁOPOLSKI
Województwo MałopolskieZielone światło dla budowy kolejnego odcinka obwodnicy Podłęża i Niepołomic

Pamięci prof. Michała KuleszyDrukujW minionym tygodniu odbyło się w Senacie RP uroczyste posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej Senatu RP. W wydarzeniu, poświęconemu pamięci prof. Michała Kuleszy w X rocznicę Jego śmierci, uczestniczyli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

Podczas uroczystego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej pamięć prof. Michała Kuleszy uczciły swoimi wystąpieniami osoby zaangażowane w rozwój samorządu terytorialnego.


Ekspert i pełnomocnik rządu
 
Jako pierwszy głos zabrał Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w latach 1989-1993. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił zasługi prof. Michała Kuleszy jako eksperta tej komisji i pełnomocnika rządu ds. samorządu terytorialnego w rządach Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka.

- To była osobowość niezwykle bogata, wielowątkowa. Michała Kuleszę pamiętam ze studiów, ale był rok niżej ode mnie, więc te kontakty nie były bliskie. Natomiast bliżej go poznałem w okresie Okrągłego Stołu, w podzespole do spraw samorządu terytorialnego i organizacji społecznych, bo do jednego worka wrzucono organizacje społeczne i samorząd terytorialny, uważając – dzisiaj wiemy, że błędnie - iż samorząd terytorialny to też jakaś organizacja społeczna, a nie władza publiczna par par excellence ­ - stwierdził sędzia TK w stanie spoczynku Jerzy Stępień.


Praca dla Polski

Przypomnijmy, że prof. Michał Kulesza od lat 80. uczestniczył w badaniach i pracach nad odbudową samorządu terytorialnego. Był współzałożycielem Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz jednym z twórców reform samorządu terytorialnego z 1990 i 1998.

- Myślę, że ważne, iż jest dzisiaj z nami żona – Ewa, która reprezentuje fundację o nazwie „Fundament Rzeczpospolitej”. W tych słowach „Fundament Rzeczpospolitej” zaklęta jest cała prawda o Michale Kuleszy. W gruncie rzeczy zajmował się budową takiego fundamentu – niezależnych, mocnych instytucji, funkcjonujących zgodnie z regułami prawnymi, mających procedury, które działają, a także są społecznie kontrolowalne i nadzorowalne. I takie instytucje i procedury są potrzebne absolutnie wszędzie w demokratycznym, dobrze zarządzanym państwie­ ­­– stwierdził podczas uroczystego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej Jerzy Buzek.

Co ważne, w 1989 roku Michał Kulesza wchodził w skład zespołu do spraw samorządu podczas rozmów
Okrągłego Stołu.

- Michał Kulesza – co tu dużo mówić – był najlepiej z nas wszystkich przygotowany do dyskusji przy Okrągłym Stole­ ­– dodał sędzia Stępień.

Redaktor, wydawca i naukowiec

Dokonania prof. Michała Kuleszy jako redaktora i wydawcy profesjonalnych czasopism dotyczących samorządu terytorialnego przybliżył prof. dr hab. Hubert Izdebski. Przez wiele lat prof. Kulesza był twórcą tematycznych mediów, w tym redaktorem naczelnym miesięcznika „Samorząd Terytorialny”.

Dorobkowi naukowemu prof. Michała Kuleszy swoje wystąpienie poświęcił z kolei dr hab. Arwid Mednis, kierownik Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownikiem tej jednostki był wcześniej właśnie prof. Michał Kulesza, który związał się naukowo i zawodowo z Uniwersytetem Warszawskim zaraz po ukończeniu studiów prawniczych w 1969 roku.

Radca prawny i obrońca wolności mediów

Prof. Michał Kulesza posiadał uprawnienia radcy prawnego. Prowadził własną kancelarię i współpracował z innymi kancelariami.

W latach 2004-2013 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Centrum Monitoringu Wolności Prasy), w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Przypomniał o tym swoim wystąpieniu prof. Jerzy Buzek.

- W latach 2004-2013 Michał Kulesza był członkiem Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wymieniam tylko niektóre szczegóły z tych wielkich zasług Michała Kuleszy. Był on wspaniałym współpracownikiem.

Działalność doradcza i harcerska

W 2008 roku prof. Michał Kulesza został społecznym doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Później wszedł w skład komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi w 2010 roku. W tym samym roku został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu.

Warto przypomnieć, że prof. Michał Kulesza był też harcerzem i przewodnikiem młodzieży. Ten wymiar Jego życiorysu przypomniał podczas posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej Wojciech Onyszkiewicz, członek Komitetu Obrony Robotników. Do tego wątku nawiązał w swoim wystąpieniu również cytowany już sędzia TK w stanie spoczynku Jerzy Stępień.

- To była osobowość niezwykle bogata, wielowątkowa. Michał Kulesza był drużynowym słynnej Czarnej Jedynki, od której tak wiele rzeczy się zaczęło i która doprowadziła wielu młodych ludzi do kręgu KOR-owskiego – przypomniał sędzia Stępień.

Ostatnie pożegnanie

Prof. Michał Kulesza zmarł 13 stycznia 2013 w Warszawie. Został pochowany osiem dni później na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Te silne instytucje, które Michał budował, dzisiaj – czujemy to – drżą w posadach. Przede wszystkim cierpi samorząd. Michał Kulesza był niezłomny w tym, co robił. Potrafił dyskutować, spierać się, uznawać nawet inne racje. Myślę, że taka sama niezłomność jest oczekiwana od nas dzisiaj, żebyśmy utrzymali naszą państwowość, naszą obywatelskość na najwyższym poziomie – zaznaczył były premier Jerzy Buzek.

(Info/foto:wartowiedziec.pl)

(Michał Kulesza: Od lat 80. uczestniczył w badaniach nad odbudową samorządu terytorialnego. Należał do współzałożycieli  Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, był jednym z twórców reform samorządu terytorialnego z 1990 i 1998. W 1989 wchodził w skład zespołu do spraw samorządu podczas rozmów  Okrągłego Stołu. Uczestniczył w pracach nad reformą samorządową jako pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (w randze podsekretarza stanu w  Urzędzie Rady Ministrów). W latach 1997–1999 pełnił funkcję sekretarza stanu w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Ruchu Stu. W 2004 był wśród założycieli Partii Centrum.
W latach 2004–2013 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Samorząd Terytorialny”).
- (wikipedia.org)


Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.