'
Temat dniaNie lipa z Bieńkowic, lecz dąb z Łodzi Powiat BocheńskiZOL na półmetku realizacji SportOperacja - awans do IV ligi
Gmina DrwiniaLipa z Bieńkowic w Konkursie Drzewo Roku!

Długie oczekiwanie na zielone światłoDrukujTen problem zdaje się być spotęgowany nieświadomością zbyt wielu kierowców, którym się wydaje, że od nich ta sytuacja jest niezależna, a to jest błąd w myśleniu.

Przeprowadzałem spostrzeżenia w czasie dwóch lat i stwierdzam, że gdyby kierowcy zastosowali się na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizatory świetlne do bardzo dobrze znanej zasady, która obowiązuje w Formule I - przy zielonym świetle wszyscy razem ruszają – to zdecydowanie ułatwiłoby przepustowość na światłach.

Nie ma problemu, bo światła umieszczone są wysoko i z daleka w kolejce widać sygnalizatory. Może być wyjątek, że stoimy za pojazdem typu TIR.
Efekt obserwacji jest jednak imponujący, bo stosując takie rozwiązanie na zielonym sygnale przejedzie minimum 40 % więcej samochodów w tym samym czasie. To powinien być główny argument do nauczania takiej techniki jazdy na skrzyżowaniach.

W wielu miejscach zielone światło świeci przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Kierowcy się denerwują i ruszają w efekcie nawet na czerwonym?
Obserwując kolejkę i kierowców wielu nie patrzy na światła tylko czeka, aż ruszy auto przed nim. Rozmowy przez komórkę, makijaż i często sygnał dźwiękowy kierowcy stojącego za nami przypomina o tym, że czas ruszyć!

Może czas rozważyć i zastanowić się nad proponowaną i znaną techniką jazdy w miastach, gdzie mamy masę sygnalizatorów i nie zawsze uda się złapać „zieloną linię”.

Warto zatem rozważyć dla tych min. 40% takie rozwiązanie, bo jak nie, to będą to wykonywały za nas inteligentne samochody, za które zapłacimy wiele, bo na dziś jeszcze nie wiadomo – będzie bardzo drogo i może się okazać, że przyszłość kierowców to komputery, a dzisiejsi kierowcy to pasażerowie automatycznych pojazdów.

Już mówi się o wprowadzeniu w najbliższej przyszłości relacji na drogach, w której minimum co trzecie auto będzie inteligentne.

Warto spróbować – ZIELONE – WSZYSCY START!
(Autor:Sowa/foto:Hopfphotography)

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.