'
Temat dniaBarbórka - Święto Górników, Hutników, Marynarzy, Rybaków, Żołnierzy, Kamieniarzy... Bezpieczeństwo publiczneNOWE RADIOWOZY DLA POLICJI W CAŁYM KRAJU Województwo MałopolskieWirtualne podróże po Małopolsce
Gmina DrwiniaDni Honorowego Krwiodawstwa

Długie oczekiwanie na zielone światłoDrukujTen problem zdaje się być spotęgowany nieświadomością zbyt wielu kierowców, którym się wydaje, że od nich ta sytuacja jest niezależna, a to jest błąd w myśleniu.

Przeprowadzałem spostrzeżenia w czasie dwóch lat i stwierdzam, że gdyby kierowcy zastosowali się na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizatory świetlne do bardzo dobrze znanej zasady, która obowiązuje w Formule I - przy zielonym świetle wszyscy razem ruszają – to zdecydowanie ułatwiłoby przepustowość na światłach.

Nie ma problemu, bo światła umieszczone są wysoko i z daleka w kolejce widać sygnalizatory. Może być wyjątek, że stoimy za pojazdem typu TIR.
Efekt obserwacji jest jednak imponujący, bo stosując takie rozwiązanie na zielonym sygnale przejedzie minimum 40 % więcej samochodów w tym samym czasie. To powinien być główny argument do nauczania takiej techniki jazdy na skrzyżowaniach.

W wielu miejscach zielone światło świeci przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Kierowcy się denerwują i ruszają w efekcie nawet na czerwonym?
Obserwując kolejkę i kierowców wielu nie patrzy na światła tylko czeka, aż ruszy auto przed nim. Rozmowy przez komórkę, makijaż i często sygnał dźwiękowy kierowcy stojącego za nami przypomina o tym, że czas ruszyć!

Może czas rozważyć i zastanowić się nad proponowaną i znaną techniką jazdy w miastach, gdzie mamy masę sygnalizatorów i nie zawsze uda się złapać „zieloną linię”.

Warto zatem rozważyć dla tych min. 40% takie rozwiązanie, bo jak nie, to będą to wykonywały za nas inteligentne samochody, za które zapłacimy wiele, bo na dziś jeszcze nie wiadomo – będzie bardzo drogo i może się okazać, że przyszłość kierowców to komputery, a dzisiejsi kierowcy to pasażerowie automatycznych pojazdów.

Już mówi się o wprowadzeniu w najbliższej przyszłości relacji na drogach, w której minimum co trzecie auto będzie inteligentne.

Warto spróbować – ZIELONE – WSZYSCY START!
(Autor:Sowa/foto:Hopfphotography)

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.