'
Temat dniaTRWAJĄ POSZUKIWANIA ZAGINIONEJ Gmina DrwiniaGmina Drwinia wysoko w rankingu wykorzystania środków z UE Bezpieczeństwo publiczneDEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO ANDRZEJA JEŻA
Województwo MałopolskieMałopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

NAWIEDZENIE OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJDrukujPrymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był uwięziony przez władze komunistyczne w Komańczy. Tam powstała myśl o nawiedzeniu parafii przez Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W 1956r. ks. Prymas powrócił z więzienia, a 26 sierpnia tegoż roku w pamiętnym dniu odnowienia Ślubów Królewskich Jana Kazimierza ponad milion pielgrzymów widziało Cudowny Obraz niesiony w procesji po wałach klasztoru częstochowskiego i umieszczony na ich szczycie na czas trwania tych uroczystości.


Podczas 45 Konferencji Episkopatu Polski w kwietniu 1957r. biskupi zatwierdzili projekt nawiedzania wszystkich parafii przez wierną kopię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Kopię wykonał profesor Leonard Torwirt, konserwator i artysta, malarz z Uniwersytetu Toruńskiego. Dniami i nocami artysta malował. Tak powstały dwie kopie cudownego obrazu. Nocami tworzył dlatego, ponieważ paulini przynosili mu cudowny obraz z kaplicy, aby kopie były nie tylko jak najwierniejsze, ale by także zostały niejako „napełnione mocami” wizerunku jasnogórskiego. 02 maja 1957r. kopie zostały ukończone, a już 14 maja tego r oku Prymas Polski zawiózł je do Watykanu. Jedna z kopi została ofiarowana Ojcu Świętemu Piusowi XII, a druga - po poświęceniu przez Papieża - udała się na szlak Nawiedzania polskich parafii.

Przebieg Nawiedzania można podzielić na kilka etapów:
Pierwszy z nich obejmuje okres od 26 sierpnia 1957r. aż do roku 1966r. W tym czasie kolejno dziesięć diecezji przeżyło nawiedzenie obrazu. W 1966 decyzją Episkopatu Polski wstrzymano nawiedzanie parafii, aby na Milenijnym Szlaku Tysiąclecia Obraz mógł być obecny w 25 miastach biskupich.

21 kwietnia 1966 r. począwszy od Gniezna, rozpoczyna się drugi etap nawiedzania. Następnie udano się do Poznania, by 3 maja dotrzeć na Jasną Górę. Podczas uroczystości mszy św. Episkopat Polski pod przewodnictwem Kardynała Wyszyńskiego ponowił Akt Oddania Narodu w Macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

4 września 1966 r. miało rozpocząć się nawiedzenie w diecezji katowickiej. Gdy w piątek, 2 września, kapłani wieźli obraz z Warszawy, w lesie pod Będzinem zostali brutalnie zatrzymani przez milicję i nakazano im zawrócić z obrazem na Jasną Górę. Oficer MO wezwał ojca przeora i oświadczył mu, że z rozkazu najwyższych władz państwowych obraz ma pozostać w Częstochowie. W razie nie podporządkowania się temu rozkazowi, zostaną powołani do służby wojskowej wszyscy klerycy i będzie zlikwidowany klasztor warszawski. Odtąd, przewidziane duszpasterskim programem Nawiedzanie dalszych parafii odbywało przy pustych ramach ubogaconych kwiatami oraz symboliczną świecą i ewangeliarzem.

Puste rama wędrowały od parafii do parafii aż do 1972 roku. Błogosławiony czas Nawiedzenia diecezji tarnowskiej rozpoczął się 15.XII.1968 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Każda parafia przygotowywała się przez specjalne rekolekcje lub misje - Kościoły i trasy przejazdowe delegacji przewożących symbole nawiedzenia zawsze były odświętnie wystrojone. W przygotowanie nawiedzenia duszpasterze i wierni wkładali bardzo dużo swego zaangażowania, toteż zawsze stanowiło ono ogromne przeżycie dla całej parafii.

W dniu 2 marca w Parafii Grobla rozpoczęły się Misje Święte, które przeprowadzili księża Sercanie - ks. Idzi Biskup i ks. Jan Bobik, ku wielkiemu zadowoleniu parafian. Misje św. skończyły się 9 marca - generalną komunią świętą. W tym samym dniu o godz 17 rozpoczęło się Nawiedzenie .50 lat temu dnia 09.marca 1969r. parafia Grobla powitała i przyjęła symbole nawiedzenia od parafii Uście Solne na starym moście rzeki Drwinka. Powitalna brama pięknie udekorowana kwiatami polnymi przez panie i dziewczyny ze Świniar, zrobiona była w zagrodzie pana Jana Siudaka. Przy robieniu bramy udział brali: Jan Siudak, Adam Bożek, Stanisław Styczeń, Jan Molęda.
Matkę Najświętszą powitano banderą na koniach, motorach i rowerach, oraz rzesza wiernych. Następnie udekorowaną kwiatami i wieńcami starą drogą przez wieś udano się do Kościoła w Grobli. Przed Kościołem powitalna brama z napisem: Witaj Mario Śliczna Pani. Dookoła Kościoła wisiały flagi w kolorach Matki Najświętszej , kościelnych i państwowych. Dzieci szkolne przygotowały stroiki w rozmaitych kolorach, a w nich płonące świeczki - w liczbie 350 sztuk. Cały kościół był nimi otoczony. Wieża kościelna była ozdobiona rozmaitymi emblematami Maryjnymi. Nad wielkimi drzwiami był napis „Witaj Królowo i Matko”. Wnętrze kościoła pięknie przybrane, a ołtarz zrobiony był w formie łodzi Piotrowej. Dekorację planowała i przeprowadziła siostra Paulina felicjanka z Krakowa. O godz. 17-tej delegacje z Uścia Solnego na czele z Księdzem kanonikiem Michałem Czechem - proboszczem tamtejszej parafii, przywiozła symbole nawiedzenia - świecę i ewangeliarz. Przy śpiewie pieśni Maryjnej zostały one wprowadzone do kościoła. Wówczas z chóru odezwały się powitalne fanfary, a potem chór dzieci szkolnych przy akompaniamencie akordeonów, odśpiewał pieśń „Radosny dzień zawitał nam" .

Następnie przemówił ks. kanonik z Uścia Solnego oddając symbole Nawiedzenia księdzu proboszczowi parafii Grobla Józefowi Bukowcowi. Po odśpiewaniu Ewangelii i Magnificat rozpoczęły się przemówienia i deklamacje wykonane przez przedszkolaki ,dzieci szkolne ,młodzież męska, młodzież żeńska, ojcowie i matki. Po skończonych powitaniach ks. Biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz odprawił Mszę Świętą, w czasie której wygłosił kazanie do wiernych. Następnie odbyły się nocne czuwania poszczególnych stanów, a o północy odbyła się „Pasterka” - msza św. ku czci Matki Najświętszej . Msze św. odbywały się co godzinę, aż do godzin południowych. W tych uroczystościach udział brali wierni całej parafii, oraz wierni przybyli z sąsiednich parafii. Od godz. 15 - tej następnego dnia, rozpoczęły się pożegnalne przemówienia i ostatnie modlitwy.
O godz. 16 - tej wśród płaczu i łez delegacja tutejszej parafii z księdzem proboszczem zabrała symbole nawiedzania, aby przekazać je następnej parafii – Mikluszowicom.

Nawiedzenie w diecezji tarnowskiej trwało 15 miesięcy, do 8 marca 1970 roku.
13 marca 1972r. Cudowny obraz, za wiedzą Prymasa Stefana Wyszyńskiego został „wykradziony" z Jasnej Góry przez księży Józefa Wójcika i Romana Siudka, oraz dwie siostry służki z Mariówki i powrócił na trasę peregrynacyjną.
Tak się zaczął czwarty etap Nawiedzania, odtąd przebiegający normalnie, w pozostałych diecezjach . Ta peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej trwała do 12 października 1980 roku.

Ps.
Dziękuje wszystkim za udostępnienie mi zdjęć i przekazanie wspomnień dotyczącego tego wyjątkowego wydarzenia w naszej Parafii.
W Państwach domowych archiwach może znajdują się jeszcze zdjęcia lub dokumenty dotyczące naszego kościoła ,ks. prałata Józefa Bukowca, starych domów, obrzędów, zabudowań, prac polowych, itp. Gdyby Ktoś miał ochotę udostępnić mi je byłbym bardzo wdzięczny. Po zeskanowaniu zwrócę właścicielowi.
Kontakt: jacek.paluch3@wp.pl

Zdjęcia

  • maria_klasa_syn_piotr_i_rysiek_t1.jpg
  • obraz_002_t1.jpg
  • obraz_wierni_w_kociele_t1.jpg
  • uroczysto_nawiedzenia_matki_boej_grobla_9-10iii_1969r_001_t1.jpg
  • obraz_001_t1.jpg
  • obraz_005_t1.jpg
  • uroczysto_nawiedzenia_matki_boej_1969r_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?