'
Temat dniaSIEDŹ W KĄCIE! Bezpieczeństwo publiczneBrawa dla seniorów i ich rodzin - nie dali się oszukać Bezpieczeństwo publiczneSzczepienie lisów wolno żyjących
Bezpieczeństwo publiczneQuad skradziony w Proszówkach odnaleziony na terenie woj. łódzkiego

ADWENT 2018Drukuj
W naszych kościołach, a także w domach pojawiły się wieńce adwentowe wykonane z gałązek drzew iglastych, udekorowane czterema świecami, które mają nam przypominać, że to kolejny adwent w naszym życiu, przed świętami Bożego Narodzenia.

się na przyjście Pana. Świece przypominają 4 niedziele adwentowe, które zapalamy w kolejności, podczas posiłków czy spotkań rodzinnych. Coroczne wspominanie narodzin Chrystusa w Betlejem, utwierdza w sercach wierzących wiarę, że Bóg jest wierny swoim obietnicom. Adwent jest więc nadzieją, która przenika doświadczenia osobiste i wspólnotowe. Wydarzenia w Betlejem to najradośniejsze wydarzenia w naszym ziemskim życiu. Jest synonimem nadziei, jest konkretnym oczekiwaniem na powrót Tego, który kiedyś już przeszedł.


Adwent w naszej ojczyźnie, dzięki inicjatywie austriackich harcerzy i skautów rozświetli „Betlejemskie Światło Pokoju”, które dotrze również do wielu krajów Europy, Mamy nadzieję, że oświetli istniejące podziały, także w naszej ojczyźnie.

Oby okres adwentowy stawał się czasem radości, ponieważ w tym okresie mamy przezywać na nowo oczekiwanie i radosne wydarzenie narodzenia Jezusa z Maryi Dziewicy.


Obok historii zapisanej w Piśmie Świętym, istnieją ważne miejsca, w których dokonywało się zbawienie, takie jak: ziemia: proroków, mędrców, królów, a przede wszystkim Ziemia Jezusa, Jego Matki Maryi, Apostołów oraz Kościoła Chrystusowego. Jest to ziemia, której historia zapisana jest pozostałościami najstarszych cywilizacji świata. Kraina o niewielkiej powierzchni, ale w historii ludzkości i świata odegrała znaczącą rolę. Położona na skraju trzech kontynentów, do której roszczą sobie pretensje trzy religie: Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam.
Dla Żydów, Ziemia Święta jest Ziemią Przymierza. Dla chrześcijan jest to miejsce na którym żył i cierpiał Chrystus, czyniąc cuda, zakładając Kościół. Dla Muzułmanów jest miejscem świętym, gdzie Prorok został wziętym do nieba.


Pomimo, że upłynęło już 10 lat, kiedy podążałem ”Śladami Jezusa po Ziemi Świętej”, znów moje myśli kieruję do Nazaretu, rodzinnej miejscowości naszego Pana Jezusa i Matki Jego.
Galilea, jakże inne i piękne krajobrazy. To tu nadal stoi studnia z której Maryja czerpała wodę. W tym mieście posłany od Boga Anioł objawił się Maryi, że pocznie Syna Bożego. To tutaj miejsce to upamiętnia wyryty napis łaciński „ Verbum Caro Hic Fatum Est” – Tutaj, Słowo Ciałem się stało (por. J14), to tu Jezus spędził część swojego ziemskiego życia.

Miejsce zwiastowania Maryi jest upamiętnione wspaniałą dwupoziomową świątynią. W dolnym kościele świątyni znajduje się Grota Zwiastowania, która stanowi fragment domu Maryi. W samej grocie zwiastowania jest ustawiony ołtarz z napisem na mensie ołtarza (stole):Verbum Caro Hic Factum Est” – tutaj Słowo stało się Ciałem (J14). Tu w 2000 roku rozważał w modlitwie : to co się tu zaczęło, papież Jan Paweł II, jak również 9 lat później papież Benedykt XVI.
Górny kościół jest wyrazem uwielbienia Trójcy Świętej oraz Matki Bożej. Centralne miejsce zajmuje ołtarz na tle fresków Trójcy świętej oraz Maryi w otoczeniu Aniołów.
Jest tutaj również akcent polski . Każdy Polak pielgrzymujący po ziemi Świętej z łatwością rozpozna na ścianie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Adwent, Święta Bożego Narodzenia, przypominają nam, ze Bóg okazując swoje bezgraniczne Miłosierdzie, postanowił wyjść nam naprzeciw. Musimy przeżyć cztery adwentowe niedziele, aby radośnie świętować Boże Narodzenie, rozważać „Betlejem”.

Okres przedświąteczny, to również tradycje i zwyczaje. związane z przygotowaniami do godnego przeżywania Bożego Narodzenia.

Nasi ojcowie, jak również moje pokolenie, w okresie adwentowym, począwszy od św. Mikołaja było zajęte przygotowywaniem ozdób choinkowych. Szczególnie tym zajmowała się płeć żeńska. Łańcuchy z bibuły (gofrowanej), koszyczki, pajace z wydmuszek, aniołki, malowane „sreberkiem” orzechy, pierniki i inne ciasteczka jak również słodycze stanowiące dekoracje choinki były wykonywane ręcznie, wieczorową porą, kiedy za oknami panował czasami siarczysty mróz. Do tych zajęć włączały się nawet dzieci. W domach panowała przedświąteczna atmosfera. Wszystko robiono, aby choinka (drzewko) oświetlona świeczkami woskowymi wyglądała okazale. A dziś bez problemów w sklepie czy na bazarze kupujemy gotowe zestawy do ozdabiania choinki. Gorączka zakupów, sprzątanie, możliwość pokazania się przy suto zastawionym stole, zabiera nam dużo czasu.

Podążając za nowym, nie zapominajmy o tradycjach, bo to są nasze korzenie.
Kiedyś wymieniano sobie z okazji Świąt różne aforyzmy, dlatego niech i ja w tej formie dołączę świąteczne życzenia:

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas.
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta,
Niosą wszystkim betlejemski blask.Emil z Gliwic, Grudzień 2018


Komentarze

#1 | M. T. dnia 17 grudzień 2018 19:04
No i właśnie znowu zwłaszcza nam, starym, nasuwają się porównania dzisiejszych przedświątecznych realiów z tymi sprzed lat. Porównywać można, trudniej oceniać. Dawne przygotowania miały swoisty urok, wywołany większą ilością adwentowych ograniczeń (nie śpiewać wesołych piosenek, a już broń Boże kolęd, nie stroić się zbyt kolorowo, NIE TAŃCZYĆ). Adwent był więc - przede wszystkim dla dzieci -także oczekiwaniem na koniec tych ograniczeń, na smakowitsze jedzenie, na możliwość założenia nowej czapki, czy wykonanego szydełkiem szalika. Osobnym problemem była choinka, świerkowe drzewko w Grobli dość trudne do zdobycia i nieraz zastępowane sosenką. Jej dekoracja to całe misterium, jak zauważa Autor - przygotowywane przez kilka tygodni. Różnorakie materiały: bibułki, kolorowe papierki, owsiane źdźbła na łańcuchy, wydmuszki jajek, strzępy waty, sreberka po różnych opakowaniach dzisiaj masowo wyrzucane na śmietnik - to były skarby, stanowiące czasem nawet towar wymienny między szkolnymi koleżankami . Mamy piekły ciastka o stosownych kształtach, ojcowie starali się bezpiecznie umocować świeczki. A potem pozostawało tylko śpiewać kolędy i w czasie wzajemnych odwiedzin porównywać, czasem z zazdrością, kiedy indziej z satysfakcją, swoje choinkowe dzieło z tym u krewnych czy znajomych. Dzisiaj jak jest - każdy widzi. Czy współczesne młode pokolenia zamieniłyby się z nami - trudno powiedzieć. Zresztą wszystko ma swoje lepsze i gorsze strony. W Boże Narodzenie chyba te lepsze biorą górę, zwłaszcza gdy adwentowa harówka już za nami, a wokół wszyscy uśmiechnięci, życzliwi, pełni NIEBIAŃSKIEGO POKOJU, na jaki my, LUDZIE DOBREJ WOLI, niewątpliwie zasługujemy, prawda?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.