'
Temat dniaW bocheńskim szpitalu otwarto dzisiaj Pracownię Rezonansu Magnetycznego Turystyka i RekreacjaKonkursu Ofert EkoMałopolska 2020 Województwo MałopolskieJeszcze zaświeci słońce, bo Dobro jest w Małopolsce!
Powiat BocheńskiPartnerski Powiat Saarlouis pomógł powodzianom z gminy Łapanów

Na Wniebowzięcie miej w stodole połowę żęciaDrukuj„Na Wniebowzięcie miej w stodole połowę żęcia”
Dzień piętnasty sierpnia, Święto Matki Bożej Wniebowziętej, a także Matki Bożej Dożynkowej również Matki Bożej zielnej.


W kalendarzu liturgicznym jedno z najstarszych Świąt, od wieków obchodzonych ku czci Matki Bożej, tej, która została wniebowzięta z duszą i ciałem jako istota doskonała.
Dlaczego matka Boża Dożynkowa i Zielna, bo człowiek jako Matce dziękuje za zebrany podstawowy plon, przynosząc w darze do kościoła wieńce i bukiety uwite z kłosów podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia, ozdobione ziołami i kwiatami zebranymi z łąk i pól, a także z Wiśliska, jak przypomniała nam p. Dziewanna w komentarzu do artykułu p.t. „Matka Boża Zielna, pełnych kłosów pełna”.

Bukiet przyniesiony do kościoła zwykle zawiera siedem lub siedemdziesiąt siedem różnych ziół. Siódemka w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości, a doskonałą była nasza Matka Boga. Do siedmiu ziół należą: rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn lubczyk i nasturcja. Wszystko jest symbolem życia, z których najszlachetniejszymi jest żyto, będące podstawowym składnikiem bukietu.

Oczywiście nasze grobelskie bukiety składane w prezbiterium, u stóp Matki Bożej Wniebowziętej (utrwalonej na przepięknym witrażu), jako dar za plon zebrany na polu, obok kłosów zbóż i ziół zawierają: makówki, owoce, koper, jarzyny itp.

P. Dziewanna komentując podobny artykuł z 2017 roku, słusznie podkreśla, że to właśnie dzieci zbierają w lesie, na łąkach i mokradłach zioła dla ozdobienia bukietów i nie tylko. Oczywiście bukiety składane w kościele, kapłan błogosławi w czasie uroczystej sumy, gospodarze natomiast tradycyjnie przechowają w domach, wykorzystując je w stosowny sposób.

W tym dniu, w każdym domu roznosi się zapach z ziół. Mnogość święconych ziół i kwiatów oraz płodów rolnych, nadaje temu Świętu wyjątkową rangę. Nawet w kościołach ten dzień Matki Bożej Wniebowziętej ma uroczysty ceremoniał.

Papież Pius XII w 1950 roku ogłosił dogmat Munificentissimus Deus o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, tym samym usankcjonował to co lud czcił i świętował, po prostu potwierdził wszystkie Jej godności jako Istoty Nniepokalanej.

W Jerozolimie na Górze Syjon wznosi się Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w stylu neoromańskim. Zlokalizowana jest na miejscu, w którym według tradycji Maryja zasnęła.

Bazylika jest kościołem dwupoziomowym, z charakterystyczną galerią, nakrytą wydłużoną kopułą. W dolnej części świątyni o kształcie rotundy, w jej środkowej części znajduje się sarkofag z rzeźbą Matki Boga z drzewa wiśniowego i kości słoniowej przedstawiający Jej zaśnięcie.

Pozdrawiam Emil z Gliwic 2018 r.
Fot_domena_publiczna)

Komentarze

#1 | Dziewanna dnia 17 sierpień 2018 20:57
Trudno, zwłaszcza nam starym, nie zauważyć, że czasy się zmieniają, obyczaje się zmieniają, nawet rośliny na naszych łąkach jakby nieco inne. Zatem nie dziwi też nieco inny skład wiązanek przynoszonych do święcenia.Nie ma makówek, kłosy zbóż w większości zniszczy kombajn, po polne zioła wybiorą się tylko zdeklarowani tradycjonaliści. Nawet o ogrodowe kwiaty trochę trudniej przy powszechnie panującej modzie na ozdobne krzewy, iglaki i strzyżone trawniki. Za to w każdym bukieciku da się zauważyć pierzasta, żółta nawłoć, która panoszy się coraz ekspansywniej na wszelkich dostępnych miejscach. No cóż, dobre i to.

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.