'
Temat dniaKonkurs Plastyczny pt. Zwierzęta naszej puszczy SportRusza Małopolski Wyścig Górski Gmina DrwiniaDofinansowanie dla Gminy Drwinia na drogi rolnicze
Powiat BocheńskiUmowa na inwestycję drogową w Drwini podpisana!

Jerozolima - Ziemia Święta - Ojczyzna ziemska Naszego PanaDrukujJerozolima - Ziemia Święta - Ojczyzna ziemska Naszego Pana, to kraina wybrana gdzie spotkać można wiele świętych miejsc po których stąpał Jezus. To zakątek świata do którego pielgrzymują wierni ze wszystkich stron naszego globu.
Jerozolima jako miasto, obok nowocześnie urządzonych dzielnic, nadal wegetują stare siedliska ludzkie. Żydzi, Arabowie, Palestyńczycy i rzesze pielgrzymów z całego świata, stwarzają dla każdego przybysza wyjątkowość i niecodzienność.


Jerozolima, pełna różnorodności, położona w pośrodku wzgórz Judei, jest Wielka, bo została wybrana przez Boga, który w tym miejscu ogłosił wszystkim narodom swoje Imię.. Równocześnie jest stolicą Izraela, w której zamieszkuje 1,2 miliona ludzi.
Historia i współczesność są związane z trzema największymi monoteistycznymi religiami.
Dla chrześcijan jest miejscem działalności, męczeńskiej śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, z czym nierozłącznie wiąże się Kalwaria, Ogród Oliwny, Droga Krzyżowa, Bazylika grobu Chrystusa, Wieczernik.
Ściana płaczu (jedyny zachowany fragment drugiej Świątyni), to Święte miejsce dla wyznawców nurtu judaistycznego.
Natomiast Kopuła Skały i Meczet Al.-Aqsa dla muzułmanów stanowią największą świętość.


Pielgrzymując szlakiem Pana Naszego odwiedzamy Bazylikę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Według Tradycji Matka Boża miała zasnąć w pobliżu Wieczernika, skąd apostołowie przenieśli ciało do grobu w pobliżu Ogrodu Oliwnego., do Doliny Cedronu. Na początku dwudziestego wieku (1910r.), miejsce gdzie przebywała Maryja w ostatnim okresie życia ziemskiego, dzięki ofiarności i pomocy chrześcijan z Niemiec, wzniesiono imponującą Bazylikę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, która dominuje nad Górą Syjon. Dwupoziomowa świątynia, .obok elementów z życia Matki Boga, jest miejscem w której znajdują się groby Anny i Joachima – rodziców Maryi. W prezbiterium świątyni zauważa się mozaikę Madonny z Dzieciątkiem Jezus. oraz w krypcie figurę przedstawiającą zaśnięcie Maryi w otoczeniu świętych niewiast ze Starego Testamentu.


Kolejnym dokumentem troski Jezusa o swój lud, jest mały kościół znajdujący się na stokach Góry Oliwnej, nazywany „Dominus Flevit” (Pan zapłakał). Jego dach ma kształt ogromnej łzy. Kościół ten symbolizuje zapowiedź zburzenia miasta, (zapisaną przez św. Łukasza (19,41) „ Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię, ciebie i twoje dzieci z tobą i nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu, za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia”.


Getsen\mani – kiedyś Ogród Oliwny (hebrajskie Get Szemanie – tłoczenie wina), miejsce modlitwy i pojmania Jezusa. Dzisiaj w Ogrodzie Oliwnym oglądamy osiem wiekowych drzew oliwnych, które mogą być świadkami modlitwy i pojmania Chrystusa. .Obok terenu obrosłego drzewami na skale wznosi się świątynia: Bazylika Agonii. Tradycja zachowała to miejsce (Skałę), jako miejsce Jezusowej modlitwy i bolesnego Konania Obecna Bazylika konsekrowana w 1924 r., została wzniesiona na planie pierwotnej świątyni - z czasów Teodozjusza,. Ze względu na to, że do jej wzniesienia przyczyniło się wiele narodów, nosi nazwę Bazyliki Narodów. Jest trzy nawowa, w której część kolumn podtrzymuje dwanaście jednakowych sklepień, na zewnątrz zakończonych kopułkami (Liczba apostołów). Mozaiki zdobiące ściany, doświetlone przez alabastrowe witraże, które dają fioletowy półmrok, sprzyjający modlitewnemu skupieniu. Polacy w 1944 roku ufundowali mozaikę symbolizującą pojmanie Jezusa. Wewnątrz świątyni w prezbiterium, znajduje się SKAŁA AGONII, przed głównym ołtarzem. Jest otoczona żelazną kratą w kształcie korony cierniowej. Nad ołtarzem głównym jest węgierska mozaika przedstawiającego Jezusa klęczącego na Skale, - zanurzonego w modlitwie. Posadzkę Bazyliki wiernie odtworzono z pierwszej Bazyliki Bizantyńskiej.
Nad froncie świątyni znajdują się posągi czterech ewangelistów, powyżej umieszczono mozaikę przedstawiającego Chrystusa podczas modlitwy, ofiarującego Ojcu cierpienie za wszystkich ludzi.


Natomiast w Dolinie Cedronu jest kościół świętego Piotra „In Gallicantu”, zbudowany w 1931 roku , na miejscu poprzednich budowli kościelnych. Prawdopodobnym jest, że właśnie w tym miejscu był pałac arcykapłana Kajfasza, dokąd Jezus został przyprowadzony aby być osądzony przez Sanhedryn. Na dziedzińcu tego pałacu Piotr zaparł się trzykrotnie. Zakończenie niewielkiej wieżyczki kończy się kogutem, który ma ostrzegać wszystkich przed zaparciem się Pana Tu zaczyna się Droga Krzyżowa – Via Dolorosa.


Bazarową częścią dzielnicy arabskiej biegnie uliczka, którą miał przejść Chrystus, dźwigając krzyż na Golgotę. Jest to fragment drogi między fortecą Antonia a Golgotą. Wśród czternastu stacji Drogi Krzyżowej, trzecia stacja upamiętniająca pierwszy upadek Jezusa pod ciężarem krzyża, została odnowiona i zrekonstruowana przez polskich żołnierzy, - z czasu II wojny światowej. Rzeźba Chrystusa z krzyżem – (dłuta Tadeusza Zielińskiego), to jeden z poloników.
Po prawej stronie Kalwarii, między kolumnami ołtarza widnieje srebrna mensa z otworem w środku, wskazująca miejsce umieszczenia krzyża. Z wielką pobożnością klękaliśmy, dotykając tego świętego miejsca. Na skale, od miejsca mocowania Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata, widoczne jest nie naturalne pęknięcie w poprzek skały. o którym wspominają ewangeliści. Szczelinę tą o długości ~1,7 m, szerokości ~25 cm można oglądać. Pomiędzy trzynastą stacją na Kalwarii a czternastą - przybicie do Krzyża i śmierć Pana Jezusa, znajduje się mały ołtarz Maryi. Wśród licznych wotów, widoczny jest ryngraf gen. Sikorskiego i jego żołnierzy.


Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Jerozolimie jest Bazylika Grobu Świętego. To uświęcone miejsce jest celem pielgrzymów i turystów. Obecnie Bazylika Grobu Świętego jest świątynią chrześcijańska, dla wyznań: rzymsko i greko katolickich, prawosławnych, ormiańskich, koptyjskich i etiopskich.

Miejsce na którym wznosi się Bazylika nazywają Golgotą. Według tradycji judeochrześcijańskiej, miejsce to również nazywane jest mianem Czaszki Adama, który tu miał spocząć.

Pielgrzymi i turyści odwiedzający Bazylikę Grobu Świętego widzą na własne oczy, podobnie jak apostołowie, że Grób jest pusty: „Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział” 9Mt 28,6).


Idąc do źródeł wiary, odnówmy więzi dane nam na chrzcie, z Jezusem Ukrzyżowanym, Pogrzebanym i Zmartwychwstałym. Przeżyjmy obecne Triduum, aby nasza Pascha była: przyjęciem drogi od ostatniej wieczerzy przez Ogrojec i Golgotę, po grobową ciszę, po pusty grób, w którym tryumfuje życie.

Z pozdrowieniem Świątecznym – ALLELUJA - Emil z Gliwic
Wielkanoc 2018

(Foto_Modlitwa w Ogrojcu/Perugino-Galeria Uffizi)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.