'
Temat dniaKonkurs Plastyczny pt. Zwierzęta naszej puszczy SportRusza Małopolski Wyścig Górski Gmina DrwiniaDofinansowanie dla Gminy Drwinia na drogi rolnicze
Powiat BocheńskiUmowa na inwestycję drogową w Drwini podpisana!

W drodze do JerozolimyDrukujKarnawał 2018 zaliczony. W tym to czasie, każdy na swój sposób korzystał z uciech tego tradycyjnego okresu, który zamyka Środa Popielcowa. A skoro Popielec, to zatrzymajmy się,: aby spojrzeć na: rodzinę, na to co: rozpieszcza, dzieli, pozbawia więzi między ludzkich, wartości, korzeni, aby pomimo niedoskonałości iść z nadzieją.Pożegnaliśmy Galileę aby kontynuować nasze pielgrzymowanie po Ziemi Świętej,. Wstąpiliśmy na skraj pustyni Judzkiej, ażeby zasmakować: widoków krajobrazu pustynnego, pooddychać powietrzem o temperaturze u nas niespotykanej i zaznać trudu stąpania po pustynnej ziemi, a przede wszystkim być tam, gdzie Jezus pościł i modlił się przez 40 dni. Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie celebrują „Środę Popielcową”, rozpoczynającą 40 dniowy Wielki Post.


Pustynia Judzka - rozciąga się na: wschód od Jerozolimy i ciągnie się do zachodniego brzegu Morza Martwego. Ten pustynny obszar chrześcijanom przypomina wydarzenia zapisane w Starym i Nowym Testamencie (Dawid, św. Jan Chrzciciel, Samarytanin).


Morze Martwe. Opuszczamy bezkresne tereny: surowych wzgórz, wąwozów i ziemi piaszczystej, aby zanurzyć się w wodach Morza Martwego, w wodach bezodpływowego akwenu, będącego unikatem w skali światowej, - nazywanego Morzem Martwym, którego długość sięga 46 km, a szerokość dochodzi do 16 km Z powodu dużego zasolenia, nie rozwija się tu żadna forma życia, ani fauny, ani flory. Stanowi największą depresję na globie ziemskim.. Jest atrakcją turystyczną, gdzie można skorzystać z okładów błotnych oraz kąpieli w wodzie o stężeniu zasolenia ~26% W czasie przebywania w owej „solance” doznaje się dziwnych wrażeń w zachowaniu ciała, które utrzymuje się na powierzchni wody bez żadnego wysiłku. Oczywiście w czasie kąpieli należało zachować określone środki ostrożności: nie zakropić oczu, ani dostania się wody do układu pokarmowo – oddechowego. Istniejące ośrodki turystyczne są dobrze wyposażone: w parkingi, rozbieralnie, szatnie natryski, przyciągają gości i turystów.


Jedziemy do Betanii, drogą opisaną w Ewangelii św. Łukasza (10.30 - 37). Jezus w czasie podróży z Galilei do Jerozolimy, właśnie tym szlakiem, często był gościnnie przyjmowany przez Martę i jej siostrę Marię, które mieszkały w tej okolicy. Święty Łukasz zapisał. „… W dalszej ich podróży przybył do jednej wsi. Tam pewna niewiasta imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę imieniem Maria…”


Kościół i grób Łazarza. W miejscu poprzednich kościołów, które były zbudowane na ruinach domu Marty i Marii oraz grobu Łazarza, - w latach 1952 - 1953 wzniesiono jeden kościół, który nie posiada okien, jedynie w kopule ma „szklane okno”, przez które wpada światło do wnętrza świątyni. Absydy nadają wnętrzu świątyni wzniesionej na planie kwadratu,. kształt krzyża. Budowla nawiązuje do rzymskiego grobowca, - na pamiątkę grobu Łazarza, z którego wyszedł, wskrzeszony przez Chrystusa. Na dziedzińcu i wewnątrz kościoła widnieją pozostałości mozaik z poprzednich świątyń z IV i V wieku.


Sanktuarium Nawiedzenia – budowla wzniesiona na miejscu domostwa Elżbiety. Świątynia składa się z dolnego i górnego kościoła. W strzelistej wieży jest ślad polski, którym jest dzwon ufundowany przez Polaka Wincentego Lipskiego. Górny kościół swoim wystrojem oddaje cześć Maryi. Wśród malowideł poświęconych Elżbiecie i Maryi malowidła dokumentujące patriarchat Jerozolimski i Kustodię Franciszkanów, która podjęła misję obecności w Ziemi Świętej. Kościół dolny jest kryptą, która ma upamiętnić dom św. Elżbiety. Tu znajduje się w jednej z grot studnia z tamtych czasów. Na fasadzie kościoła duża mozaika, przedstawiająca podróż Maryi z Nazaretu do Elżbiety. Wokół bazyliki teksty z wypisanymi słowami uwielbienia: „MAGNIFICAT” w kilkudziesięciu językach, w tym także po polsku


Kościół Narodzenia św. Jana chrzciciela. Z grupy osób skupionych wokół Jezusa należy wspomnieć, św. Jana Chrzciciela. Wspinając się na wzgórek, gdzie zbudowano Sanktuarium św. Jana Chrzciciela, który w Jordanie chrzcił Pana Naszego, a któremu On nie odważyłby się nawet rzemyka zawiązać u Jego sandałów, należało poświęcić trochę wysiłku. Kościół Świętego Jana Chrzciciela, to świątynia trzy nawowa. Ołtarz główny poświęcony jest Janowi Chrzcicielowi. W bocznej nawie jest ołtarz św. Elżbiety. Z trzeciej nawy wchodzi się do groty, gdzie znajdował się dom Zachariasza i Elżbiety. Według tradycji tu miał się urodzić Jan Chrzciciel. Miejsce narodzenia jest zaznaczone marmurową gwiazdą z napisem wokół krzyża jerozolimskiego „HIC PRAECURSOR DOMINI NATUS EST”, „tu narodził się Poprzednik Pana”. . Ściany kościoła pokryte obrazami i mozaiką z życia św. Jana. Na dziedzińcu kościoła wśród licznych tablic z tekstami pieśni Zachariasza zwanymi „Benedictus” (kantykami), także jest tablica z tekstem w języku polskim.


JEROZOLIMA Jerozolima – miasto - położone na wzgórzu, po opanowaniu przez króla Dawida, 100 lat przed Chrystusem stało się siedzibą królów żydowskich.. W części wschodniej znajduje się Stare Miasto, otoczone wysokim murem - z siedmioma bramami. Ósma Brama Złota jest od wieków zamurowana Oto niektóre z nich: Brama Damasceńska, Brama Lwów (św. Szczepana), Brama Syjońska nazywana Bramą Proroka Dawida . Ta część Jerozolimy to labirynt krętych uliczek, podzielona na cztery dzielnice: chrześcijańską, ormiańską, żydowską i muzułmańska, gdzie życie i obyczaje, oraz zachowania rasowe i religijne są źródłem nieporozumień
Dzielnica chrześcijańska ciągnie się od Bramy Damasceńskiej, graniczy z dzielnicą żydowską i ormiańską. Dla chrześcijan Jerozolima jest miejscem działalności, męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W dzielnicy chrześcijańskiej znajduje się Bazylika Grobu Świętego oraz Kościoły franciszkański i instytucje katolickie.
Dzielnica muzułmańska utworzona w 1920 roku rozciąga się od Bramy Lwów do Wzgórza Świątynnego. Kopuła Skały i meczet Al. Aqsa dla muzułmanów stanowią największą świętość. Przez środek dzielnicy przebiega Doga Krzyżowa (Via Dolorosa)

Dzielnica Żydowska – odtworzona na podstawie badań archeologicznych. Charakteryzuje się tym, że jej mieszkańcy zachowują starą kulturę, umiejętnie wpisują się w nowoczesność. Mieszkańcy tej dzielnicy ubierają się w długie chałaty, pończochy do kolan, jarmułki lub charakterystyczne czarne kapelusze, spod których zwisają u mężczyzn zakręcone pejsy. Cytadela Dawida i Yad Vashem to ważne dla religii i narodu miejsca. Świętym miejscem Judaizmu jest Ściana Płaczu.

Językiem urzędowym w Izraelu jest język hebrajski i arabski, ale wszędzie można porozumieć się językiem angielskim.

Chrześcijanie pielgrzymując do Ziemi Świętej odwiedzają i czczą miejsca związane z życiem Pana Jezusa. Będą to: Góra Oliwna, miejsce Wniebowstąpienia Chrystusa, klasztor karmelitański, „Pater Noster”, sanktuarium „Dominus Flevit”, Getsemani, Grób Maryi, Kalice ubiczowania i skazania na śmierć, Drogę Krzyżową (Via Doloroso) Kałwaię i Grób Boży, Kościół św Anny, Górę Syjon, Wieczernik, Bazylikę zaśnięcia NMP, Kościół św. Piotr „In Gallicantus” .

W okresie Wielkiego Postu, wspomina te niezapomniane chwile i miejsca Emil z Gliwic

Marzec 2018


Zdjęcie nr 1 - Gwiazda na miejscu narodzenia św. Jana Chrzciciela
Zdjęcie nr 2 - Kościół Nawiedzenia św. Elżbiety
Zdjęcie nr 3 - Mur otaczający Stare Miasto
Zdjęcie nr 4 - Jest bardzo prawdopodobne, że Jezus tymi schodami przechodził, idąc z miasta Dawida do wyżej położonej części Jerozolimy

Zdjęcia

  • 12_t1.jpg
  • 13_t1.jpg
  • 14_t1.jpg
  • 15_t1.jpg

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?