'
Temat dniaW Jodłówce powstanie rondo Powiat BocheńskiNowy dyrektor DPS Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Utrudnienia na skrzyżowaniach ulic Krzeczowska, Poniatowskiego, Trudna i Brzeska!
Powiat BocheńskiJedyna w Małopolsce klasa o profilu cyberbezpieczeństwo powstanie w I LO w Bochni

Poświąteczne rozważania przed Wielkim PostemDrukujZ Galilei do Jerozolimy
W minionym okresie świąt Rozogo Narodzenia 2017 roku, w kolędach i pastorałkach chwaliliśmy przyjście na ziemię Zbawiciela: Radość wszelkiego Stworzenia..., Chwała na wysokości Bogu…, Cicha noc…, Mędrcy Świata Monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie itp.

Odwiedzając szopki w naszych kościołach oraz placach miejskich, do których gremialnie podążali wierni całymi rodzinami w Święto Trzech Króli, w Orszakach Królewskich, w ponad 600 miastach i miasteczkach, podtrzymujemy tradycyjnie to, co zaistniało w Betlejem przed ponad dwa tysiące lat.

Również i nasza domowa szopka, wspominana w poprzednich opisach wzbogaciła się o całą plejadę figur wykonanych przez artystów z gór włoskich Dolomitów.

Święta Rodzina, gdy nadszedł czas. powróciła do Galilei, do Nazaretu, gdzie Jezus wzrastał w łasce u Boga, wśród ludzi, gdzie objawiał się, wyjaśniał zapisy w Księgach Świętych, czynił cuda, uzdrawiał chorych, nauczał i błogosławił.

Nasza grupa - podążająca „Śladami Chrystusa”, odwiedziła niektóre miejsca, związane z opisami biblijnymi o działalności Chrystusa z tego okresu, gdzie miały miejsce wydarzenia zapisane w Biblii.

Góra Tabor, Kana Galilejska, Góra Karmel, Góra Błogosławieństw, Betsaida, Tabgua, Jezioro Genezaret, dom Piotra, synagoga, Tyberiada, Jerycho, rzeka Jordan, Pustynia Judzka, Groty Qumuran, Betania to niektóre miejsca związane z działalnością Chrystusa na ziemi, które obok Jerozolimy, odwiedziliśmy pielgrzymując po Ziemi Świętej.

W Nowym Testamencie czytamy, że Chrystus chętnie odwiedzał miasto portowe Kefar – Nahum, na północnym brzegu Jeziora Genezaret. W czasach Jezusa Kafarnaun było wioską rybacką. Właśnie tu głosił kazania,, tu spotkał Piotra oraz dokonywał licznych cudów. Tu wreszcie można podziwiać ślady domu św. Piotra.
W wykopaliskach archeologicznych odkryto resztki domu św. Piotra i wspaniałą synagogę, gdzie zbierała się wspólnota judeo-chrześcijańska. Z domu Piotra zachowały się fragmenty fundamentów i ścian izby, z licznymi inskrypcjami, nad którą wzniesiono budynek kultowy, stanowiący „domus ecclesia” (dom – kościół), w którym modlili się chrześcijanie w pierwszych wiekach.. W 1990 roku nad wykopaliskami archeologicznymi Piotrowej świątyni, wybudowano kościół, kształtem przypominający łódź, z wnętrza którego można oglądać przez przeszkloną posadzkę odsłonięte przez archeologów pozostałości po chacie Piotra.
Świetnie zachowały się duże fragmenty synagogi, która była wzniesiona z dużych kwadratowych, nie ociosanych kamieni, podobnie jak dom Piotra. Archeolodzy odkryli wokół kościoła Piotra i synagogi fundamenty domów i osady z tego okresu.

Jeszcze obiad, w dużym ośrodku gastronomicznym, gdzie jedliśmy rybę św. Piotra (Piscis chromiss), aby statkiem przepłynąć przez Jezioro Genezaret do Tyberiady. Płynąc przez Morze Galilejskie, przy pięknej słonecznej pogodzie - 400C, na pełnym morzu kapitan wygasił silniki, a my przeżywaliśmy odczytywane fragmenty ewangelii - tym samym przywołując czasy Jezusa.

Góra Tabor – 10 km od Nazaretu, wznosząca się o majestatycznym kształcie. Zachwyca nie tylko sama Góra Tabor, ale to, że na jej szczycie dokonało się Przemienienie. .Tu Chrystus ukazał się w Chwale razem z Mojżeszem i Elijszemi: Piotrowi, Jakubowi i Janowi.

Jadąc w kierunku:- z dala widocznej góry, mijamy pola uprawne i plantacje bananów, oliwek, daktyli itp., upraw nie spotykanych w naszych stronach. Każdy skrawek ziemi jest dobrze wykorzystany i zagospodarowany
Nasz autobus prowadzony przez p. Morisa, podjeżdża na niższą platformę Góry. Przesiadamy się do samochodów osobowych, aby dostać się na szczyt bardzo, ale to bardzo wijącą drogą.
Góra Tabor geograficznie określona jest płaskowyżem o wym.: wys. 588 m n.p.m. , dł. 1 km i szer. 4oo m Wchodząc przez Bramę Wiatrów widzimy pozostałości muzułmańskiej fortecy z XII w. Teren Góry Tabor jest podzielony pomiędzy: Greków prawosławnych i Chrześcijan. Grecy mają tu klasztor świętego Eliasza, natomiast franciszkanie wspaniałą Bazylikę Przemienienia Pańskiego zbudowaną w 1922roku.
Dla chrześcijan Góra Tabor jest miejscem świętym. Tu franciszkanie dla upamiętnienia Przemienienia Pańskiego, wznieśli trzynawową Bazylikę Przemienienia Pańskiego. Prezbiterium poświęcone jest Jezusowi w Tajemnicy Przemienienia. Natomiast w bocznych nawach ołtarze w kształcie namiotów, są poświęcone: Mojżeszowi i Eliaszowi. Ściany wyłożone biało – niebieską mozaiką przedstawiającą fragmenty cudownego zdarzenia.

Góra Błogosławieństw ; Tabagha – Na naszej trasie przejazdu: pola uprawne i osady. Na drogowskazach czytamy: Magdal (osada Marii Magdaleny), Betsaida i Karozain - miejscowości Piotrowe. Również zatrzymujemy się w Tabgha - gdzie Jezus dokonał cudownego rozmnożenia chleba i nauczał nad brzegiem Genezaret. Modlimy się w kościele Prymatu Świętego Piotra. Tu Jezus rozpoczął swoje nauczanie, powołał apostołów. W Tabgha, Jezus ukazał się apostołom po swoim Zmartwychwstaniu.
Dlatego jest to miejsce uświęcone, do którego w ostatnim czasie pielgrzymowali papieże: Paweł VI i Jan Paweł II.
Na Górze Błogosławieństw, podczas prac wykopaliskowych, na jej zboczu odkryto ruiny kaplicy, w której Jezus wygłosił Błogosławieństwa (Egoria – Pątniczka). Nawiązując do tradycji, na ruinach bizantyjskiej świątyni w 1937 roku zbudowano na planie ośmiokąta Sanktuarium, zwieńczone kopułą. Tym sposobem nawiązano do ośmiu błogosławieństw. Pod kopułą znajduje się 8 okien z witrażami zawierającymi teksty błogosławieństw. Kościół otaczają portyki z kolumnami.

Po kilkudniowym pobycie w Galilei, przemieszczamy się do Jerozolimy. Rozstawione po drodze posterunki wojskowe, na których kierowca po udzieleniu informacji kontynuuje jazdę, - w kierunku pustyni Judzkiej. W oglądanym przez okna krajobrazie, jak dyby ze stron Biblii przywołujemy zdarzenia zapisane w Piśmie Świętym. Jest Jerycho i chronione drzewo sykomory Ezebiusza. W Yardenit ojciec- franciszkanin udziela, indywidualnie, każdemu z naszej grupy łaski odnowienia Chrztu świętego - w rzece Jordan. Obok nas również grupa katechumenów z Południowej Ameryki przyjmowała chrzest, w białych szatach przez zanurzenie w rzece Jordan.

Widoczne w dali duże tereny wodne, leżące na trasie przelotu ptactwa z Europy do Afryki, które stanowią niejako „stołówkę” i miejsce odpoczynku. Akurat w czasie naszego przejazdu duża grupa bocianów (może z Polski) drzemała, stojąc na jednej nodze.
.
Wstępujemy na skraj pustyni Judzkiej, podziwiając ten dla nas nie spotykany krajobraz, po którym spokojnie kroczą wielbłądy i gdzie koczują pod namiotami tubylcy.
Jeszcze Morze Martwe, kąpiel w wodzie o zasoleniu ~26 % i bardzo dziwnym zachowaniu człowieka w tej kąpieli.

Jest Jerozolima, ale to już temat na okres Świąt Wielkiej Nocy..


Aby 2018 był piękny, lepszy od starego, dla każdego.

Emil z Gliwic, Styczeń 2018

Zdj.1 Kościół nad Piotrowym Kościołem oraz pozostałości po budowlach osady
Zdj.2 Fragmenty synagogi
Zdj.3 Sanktuarium na Górze Błogosławieństw
Zdj.4 Sykomora
Zdj.5 Odnowienie Chrztu św. w Jordanie
Zdj.6 Pustynia Judzka
Zdj.7 Dom na pustyni rodziny Beduinów

Zdjęcia

  • emil_jerozolima_1000_1_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_2_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_3_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_4_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_5_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_6_t1.jpg
  • emil_jerozolima_1000_7_t1.jpg

Komentarze

#1 | Mar.Ter dnia 27 styczeń 2018 14:13
Nie pierwszy raz wyrażam tutaj żal, że nie każdemu dana jest możliwość zobaczyć te ważne dla ludzkości miejsca.

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?