'
Temat dniaKOMUNIKAT - PRACA Bezpieczeństwo publiczne69-LATKA STRACIŁA 32 TYSIĄCE ZŁOTYCH Powiat BocheńskiDZIEŃ OTWARTY WIŚNICKIEGO PLSTYKA
KulturaPodróż przez Dzieje z Januszem Paprotą...

Matka Boska Zielna złotych kłosów pełnaDrukuj


„Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”, a więc czas nie tylko na chwilowy odpoczynek, jak również na złożenie podzięki.
W. Kochanowski w Psalmodii Polskiej w XVII w. napisał – „Panie za to Ci dziękować trzeba, żeś gębie mojej dał dostatek chleba”.
Jedną z form podzięki stało się pielgrzymowanie do różnych sanktuariów Maryjnych, Najczęściej pielgrzymowano i nadal wierni idą w pochodzie pielgrzymkowym do: Częstochowy na Jasną Górę, do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest okazją na złożenia takiej podzięki za dobre plony.
Z tym świętem łączy się w naszym kraju starodawny zwyczaj święcenia ziół polnych, przynoszonych do kościoła, aby poświęcił. je kapłan
.
W przeszłości każdy gospodarz w naszej parafii przynosił do poświęcenia duży bukiet ziół (snopeczek) w którym miedzy innymi były: kłosy zboża zebrane w żniwa, barwinek, mak, piwonia, macierzanka, koper, dzwonki, mięta i inne, a nawet owoce.. Owe wiązanki pierwocin układano wokół dużego ołtarza, które po celebracji nabożeństwa święcił kapłan.
W kalendarzu liturgicznym Święto Matki Bożej Wniebowziętej zalicza się do najstarszych świąt maryjnych. W Konstantynopolu już w V wieku czczono to święto jako dzień zaśnięcia NMP.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywa się także Świętem Matki Bożej Zielnej?

Dlaczego? Otóż, miejscem zaśnięcia Maryi był prawdopodobnie Syjon chrześcijański - w pobliżu Wieczernika, w Jerozolimie. Natomiast miejscem związanym z tajemnicą przejścia Maryi do nieba (Wniebowzięcia), jest usytuowane w Dolinie Józefata, w pobliżu Ogrodu Oliwnego.
Według tradycji, uczniowie Jezusa w to miejsce przenieśli ciało Matki Boskiej i tu złożyli w grobie. Kiedy po nie długim czasie przybył do Jerozolimy nieobecny podczas przenoszenia Maryi do grobu apostoł Tomasz, wszyscy udali się do Doliny Józefata, aby pokazać apostołowi miejsce złożenia ciała Maryi. Na miejscu pochówku Maryi, stwierdzili, że w grobie nie ma ciała Maryi. Grób był wypełniony kwiatami.
Stąd tradycyjnie świętowanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywamy tą uroczystość: Świętem Matki Boskiej Zielnej.
. Nad Jej pustym grobem wznosi się Kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny, który w 1910 roku wznieśli chrześcijanie.
Każdy pielgrzym do Ziemi Świętej, idąc w Jerozolimie „Śladami Jezusa” odwiedza trzy puste groby: grób Jezusa Chrystusa, Maryi i Łazarza. Również mnie dane było modlić się także przy pustym grobie Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie.

K Iłłakowiczówna , we Mszy maryjnej na Matkę Boską Zielną napisała:

Po co te wiązki i wianki
Z mięty, wrotyczu, rumianku?
Niesiemy je na znak hołdu
Maryi Pannie przed ołtarz.
Hyzop, lawenda, jałowiec?
Wszak to potrzebne chorobie?
Mamy je, chcemy dziewanną
Ucieszyć Maryję Pannę
Niechaj to księża poświęcą
Dzisiaj w ten dzień Wniebowzięcia……K.J.

Maryja te grobelskie pierwociny przyjmowała, i nadal przyjmuje w nieco zminiaturyzowanej formie, błogosławiąc je z wizerunku na pięknym witrażu w prezbiterium.

(Emil z Gliwic)
14.08.2017

Zdjęcia

  • mbzielna_1_t1.jpg
  • mbzielna_3_t1.jpg

Komentarze

#1 | Dziewanna dnia 17 sierpień 2017 18:32
Pozwolę sobie uzupełnić tekst p. Emila. Zioła zbieraliśmy (głównie dzieci) na nadwiślańskich łąkach, także na Wiślisku. Nawłoć, która teraz panoszy się na każdym skrawku gleby, dawniej zwana wierzbówką, była z rzadka rosnącym krzewem, wciśniętym między wikliny. Za to łatwo było o grzechoczące niebieskimi ziarenkami makówki - każda szanująca się gospodyni miała co najmniej grządkę tej wyklętej dziś rośliny (Wigilia!,kluski!, strucle!). Poświęcone wiązki ( gwarowo "ociypki"Wink wieszało się pod okapem dachu, gdzie podsychały w letnio-jesiennym cieple, później zaś służyły do sporządzania naparów, podawanych głównie krowom wyczerpanym wycieleniami.

Dodaj komentarz

Nick:
Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?