'
Temat dniaRozstrzygnięcie konkursu dla NGO w zakresie kultury, sportu i turystyki Gmina DrwiniaUroczystości 70 - LECIA OSP Niedary połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Franciszka Gajosa Bezpieczeństwo publiczneUWAGA! Akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Gmina DrwiniaPrzedstawiamy władze Gminy Drwinia po wyborach samorządowych

Adwent 2016DrukujAdwent - czas radości, w którym przeżywamy na nowo oczekiwanie na wydarzenia jakie ponad dwa tysiące lat temu, miały miejsce w Betlejem. Świadomość, że Bóg nie jest daleki, lecz bliski, nie obcy lecz miłościwy, a przede wszystkim, że jest naszym Ojcem, który nie zabierając nam wolności, zawsze nam towarzyszy, nakazuje nam radosne oczekiwanie.
Nam, którzy wznosząc się ponad codzienne doświadczenia, dążymy do łączności z Bogiem, Zapalona świeczka na wieńcu adwentowym, przypomina, że Bóg postanowił wyjść naprzeciw nam. Światło palących się świec - na wieńcach adwentowych, niejako symbolizuje oczekiwania na Chrystusa. Dlatego przygotowujmy drogę Panu – w adwencie.

I znów cisną się wspomnienia, kiedy mogłem stanąć na ziemi naszego Boga i Pana, aby podążać Jego śladami w Ziemi Świętej.

***


Ponad cztery godziny lotu z Katowic do Tel Aviv’u, przy pięknym bezchmurnym niebie, ponad Tatrami i znanymi z pobytu: Rumunią i Bułgarią, dobrze widocznym wybrzeżem Morza Czarnego, jak również bezkresnymi wodami Morza Śródziemnego, na których od czasu do czasu pojawia się jakaś jednostka pływająca, wreszcie stanęliśmy na Ziemi Świętej.
Z punktu widzenia geograficznego - jest to kraj rozciągający się wzdłuż Morza Śródziemnego, otoczony od północy Libanem, od wschodu Jordanią i Syrią oraz od południa pustynią Synaj. Mieszkańcy Nazaretu to Arabowie - wyznający chrześcijaństwo i islam oraz Żydzi - wyznający judaizm.

A my, wygodnym autobusem, piękną szosą, jedziemy do Nazaretu, gdzie przez kilka dni zamieszkamy w hotelu "Casa Nova", prowadzonym przez ojców franciszkanów. Stąd, jako z bazy wypadowej rozpoczniemy podążanie za Chrystusem, z miejsca w którym, słowo stało się ciałem - „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy (J 1,14). Tu, w Nazarecie Jezus spędził większą część swojego życia ziemskiego, zanim rozpoczął publiczną działalność. Nazaret otoczony wzgórzami jest miejscem, w którym Anioł posłany od Boga zwiastował Maryi, że pocznie syna Bożego.

Miejsca uświęcone przez Jezusa, zostały otoczone czcią przez chrześcijan. Centralnym punktem jest Bazylika Zwiastowania i kościół św. Józefa. Prace wykopaliskowe zaowocowały oznaczeniem miejsca zwiastowania (groty), które zawsze stanowi miejsce kultu w Nazarecie.
Apokryfy (pisma nie uznane za kanoniczne) mówią, że Maryja czerpała wodę z sadzawki, gdy ukazał się Anioł Gabriel. Zdziwiona, uciekła do domu, gdzie zjawił się Anioł, pouczył Ją o planach Boga. Wtedy pełna posłuszeństwa - wypowiedziała swoje „Fiat” Prace wykopaliskowe potwierdziły miejsce zwiastowania, tym samym został zlokalizowany dom Maryi.

W 1730 roku franciszkanie wybudowali nad Grotą (domem Maryi), kościół, na miejscu którego w 1955 roku rozpoczęto i wybudowano wspaniałą Bazylikę Zwiastowania, wg projektu włoskiego architekta G. Muro. Bazylika stanowi dwa kościoły: dolny z Grotą Zwiastowania i górny dedykowany Maryi – Matce Słowa, które stało się ciałem. Kopuła w kształcie wywróconego kielicha lilii: ma wysokość 40 metrów i 18 metrów średnicy. Główne wejście stanowi wspaniała fasada, u góry której znajduje się posąg Chrystusa – Zbawiciela. Napis: „Verbum Caro Factum est, et habitavit In nobis” (J 1,14)- Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród Nas”. Plac przykościelny otoczony jest krużgankami, na ścianach których znajdują się wizerunki Maryi, - czczonych w różnych częściach świata.
Także jest nasz polski ślad i obecność Polaków. Wśród wizerunków Maki Bożej jest także polska tablica, ufundowana przez Polaków, którzy w Nazarecie przebywali wraz z armią Andersa. Tablica przedstawia Maryje z dzieciątkiem, wokół postaci umieszczone są herby polskie, grupa harcerzy oraz napis: „Powróć nas nam Ojczyzny łono”, W niedalekiej odległości od bazyliki Zwiastowania znajduje się: źródło Najświętszej Maryi Panny?.(sadzawka)
Natomiast kościół św. Józefa jest posadowiony w miejscu gdzie żyła Święta Rodzina. W krypcie pod kościołem znajdują się: cysterna kamienna na wodę i zbiorniki na zboże, oraz pracownia stolarska świętego Józefa (muzeum).
Badania archeologiczne wykazały, że teren bazyliki i jej otoczenie stanowiło w czasach Jezusa centrum osady. Bogaty materiał pochodzący z prac wykopaliskowych i badań archeologicznych został zgromadzony w muzeum przylegającym do Bazyliki Zwiastowania.
Podczas prac wykopaliskowych znaleziono między innymi: kamienie z wyrytym wezwaniem - po grecku: XE Maria – Zdrowaś Maryjo, co świadczy o kulcie Maryi, w miejscu gdzie wypowiedziała swoje :„Fiat voluntas Tua”, czyli "Bądź wola Twoja".

Nazaret, był naszą bazą wypadową do pielgrzymowania na Górę Tabor, Górę Karmel o Błogosławieństw oraz Kanę Galilejską w drodze do Betlejem.

Pięknych, nastrojowych dni w Adwencie 2016 roku
życzy Emil z Gliwic(Widok na Nazaret z okna hotelu)


(mat_foto_emil)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:
Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.