'
Temat dniaPOLSKA JEST JEDNYM Z NIELICZNYCH EUROPEJSKICH KRAJÓW, KTÓRY NIE MA NARODOWEJ STRATEGII ROWEROWEJ KulturaAnioły i Święty Mikołaj w bocheńskim muzeum Powiat BocheńskiSOŁTYS ZIEMI BOCHEŃSKIEJ 2020-2022 WYBRANY
Powiat BocheńskiKonferencja prasowa w Bochni z udziałem posła Władysława Kosiniaka-Kamysza

Droga Bolesna - Via DolorosaDrukujDroga Bolesna - Via Dolorosa – w Jerozolimie, - na Starym Mieście, rozpoczyna się w Klasztorze „Ecce Homo”, na terenie Fortecy Antonio, gdzie w Wielki Piątek o świcie, po skazaniu, przyprowadzono Jezusa, z domu Kajfasza przed oblicze Piłata, gubernatora rzymskiego, który sprawował swój urząd właśnie w Fortecy Antonio. W tym też miejscu Jezus był; wyszydzany, biczowany, cierniem koronowany i skazany na śmierć krzyżową.

Całą Drogę Krzyżową, którą Jezus podążał, niosąc krzyż z Antonio na Golgotę, wypełniają 14 stacji Drogi Krzyżowej, w czasie której wierni rozważają w modlitwie mękę Pana Jezusa. Cała dzisiejsza Droga Krzyżowa; tego smutnego pochodu, z czternastoma stacjami wije się wąskimi uliczkami, wypełnionymi sklepikami i straganami, przenosi człowieka do bolesnego zdarzenia, które człowiek zgotował swojemu Stwórcy.Pierwsze dwie stacje wspominające mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa znajdują się na terenie Fortecy Antonio. Następnych siedem usytuowanych jest w różnych punktach Via Dolorosa. Natomiast ostatnie są ulokowane we wnętrzu Bazyliki Bożego Grobu.

Kiedy rozważaliśmy upadek Jezusa pod ciężarem drzewa krzyża (stacja III), modląc się, przeżywaliśmy to zdarzenie z ogromnym wzruszeniem, gdyż jest to nasza polska obecność, w tej jakże żałobnej drodze, podczas której wspominamy nasze upadki.. (Dla przypomnienia; stację trzecią Drogi Krzyżowej urządzili Polacy, z armii Andersa, jako wotum za ocalenie). (art. z roku 2014).

W miejscu Kalwarii i grobu, - wybudowana Bazylika Bożego Grobu - zawiera i jednoczy przekaz biblijnej Golgoty, wzgórza na którym Chrystus był ukrzyżowany oraz grób, w którym złożono ciało po zdjęciu z Krzyża.

Bazylika Bożego Grobu jest świątynią chrześcijańską w dzielnicy Chrześcijańskiej na terenie Starego Miasta Jerozolimy, w miejscu męki ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Bazylika jest we współposiadaniu trzech kościołów; greckiego Prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, kościoła łacińskiego, który reprezentuje Zakon Braci Mniejszych (franciszkanie) oraz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Na podstawie „status quo” mogą oni w Bazylice celebrować liturgię na zmianę, według ustalonego porządku.

Dziedziniec przed wejściem do Bazyliki jest ogólnie dostępny. Do Bazyliki prowadzi jedyne wejście z dziedzińca -.w południowym transepcie.

Podążając śladami męki Pańskiej na Via Dolorosa, wchodzimy do środka Bazyliki Bożego Grobu i na prawo po stromych schodach idziemy na Kalwarię, gdzie Jezusa obnażono z szat (stacja X), przybito do krzyża (Stacja XI) i ukrzyżowania (stacja XII).

Kalwaria wznosi się ponad poziom (5 metrów), i jest podzielona pomiędzy; łacinników i Greków ortodoksyjnych. W części łacińskiej jest umieszczona; dziesiąta, jedenasta i trzynasta stacja Drogi Krzyżowej. W części greckiej, w tak zwanej kaplicy Kalwarii, znajduje się stacja XII; - ukrzyżowanie Jezusa.

W miejscu ukrzyżowania Jezusa, pod marmurowym ołtarzem, znajduje się otwór w skale wskazujący miejsce zatknięcia krzyża, na którym dokonało się zbawienie świata. W okrągłej, srebrnej płycie, wskazującej miejsce zatknięcia krzyża,. jest otwór umożliwiający włożenie ręki i dotknięcie skały. W wielkiej czci, na klęczkach, całowaliśmy to miejsce ukrzyżowania i w pobożnym skupieniu rozmyślaliśmy ofiarę Krzyża.
W środku bazyliki, na wprost wejścia, znajduje się Kamień Namaszczenia, na którym Józef z Arymatei i Nikodem po zdjęciu z krzyża, obmyli oraz namaścili mirrą i aloesem ciało Jezusa. Owinąwszy w całun złożyli w grobie.
Grób Jezusa znajduje się w masywnym grobowcu, zlokalizowanym w centrum Bazyliki. Przed wejściem do grobu ustawionych jest dwanaście lichtarzy.


Kalwaria – Kaplica Ukrzyżowania
More antiquo (starym obyczajem) - niejako - przywołując moje pielgrzymowanie po Ziemi Świętej, które pozostawiło na zawsze trwały ślad, z dziedzińca Bazyliki Bożego Grobu, na czas Świąt Wielkiejnocy, przesyłam wszystkim; życzenia radosnego przeżywania i świętowania Zmartwychwstania Naszego Pana - Emil z Gliwic. Wielkanoc 2016

Komentarze

#1 | M. T. dnia 22 marzec 2016 16:47
Wzruszające, jak zwykle, ale człowiekowi nasuwa się pytanie, dlaczego wciąż jesteśmy tak daleko od urzeczywistnienia idei, zawartej w słowach Chrystusa o jednej owczarni i jednym pasterzu? Dwa tysiące lat mija!

Dodaj komentarz

Nick:
Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.