'
Temat dniaWeekend z zabytkami powiatu - PROGRAM Gmina DrwiniaNARODOWE CZYTANIE - 2019 Gmina DrwiniaOBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W GROBLI
Bezpieczeństwo publiczneZaproszenie krwiodawców do udziału w szlachetnej akcji

„A jak w sierpniu dojdą kłosa, precz ze wszystkim, w ręku kosa”.Drukuj


Święto Matki Boskiej Zielnej

Pielgrzymując po Ziemi Świętej; „Śladami Odkupiciela”, niemal z natury rzeczy należy wstąpić do Bazyliki Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie. Według Tradycji Najświętsza Maryja Panna zasnęła w Wieczerniku. Natomiast miejscem związanym z Wniebowzięciem była Dolina Józefata - w pobliżu Ogrodu Oliwnego, dokąd Apostołowie przenieśli ciało Matki Jezusa i złożyli je w grobie.


To Cudowne wydarzenie zabrania Matki Pana Naszego Jezusa i naszej Matki z ciałem i duszą do nieba, dziś upamiętnia ludowi potężny kościół (dwupoziomowy) nazwany Bazyliką Zaśnięcia NMP (Dormitio Sanctae Mariae).


Do krypty w dolnym kościele, - gdzie znajduje się grób Maryi, schodzi się spiralnymi schodami. Masywne filary podtrzymują pomieszczenie w kształcie rotundy, na środku, którego znajduje się rzeźba (z drewna i kości słoniowej) śpiącej Maryi, ułożonej na fundamencie granitowym. Jest to jakże właściwe miejsce, aby rozważać życie Matki Jezusa Chrystusa i naszej Matki.
Chwalebne Wniebowzięcie w świecie chrześcijańskim było czczone od zarania wieków, ale dopiero papież Pius XII w 1950 roku ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. W chrześcijańskiej Europie święto Wniebowzięcia jest nazywane przez rolników Świętem Matki Boskiej Zielnej. W wielu parafiach w tym dniu odbywają się odpusty parafialne. Na ten szczególny dzień od wieków podążają pielgrzymi z polskich miejscowości.na Jasną Górę w Częstochowie. Jest to jak dyby zlot Polaków zdążający „strumieniowo” ku klasztorowi, aby być w Święto Wniebowzięcia Matki Boskiej na Jasnej Górze.


„A jak w sierpniu dojdą kłosa, precz ze wszystkim, w ręku kosa”.


Rolnicy, jak mówi przysłowie; „na Wniebowzięcie zakończone żęcie” zebrawszy zboże z pól, zwyczajowo poświęcają swoje plony, - owoce trudu rolniczego, w kościołach swoich parafii. W naszym grobelskim kościele, któż nie pamięta ustawionych bukietów ułożonych wokół głównego ołtarza, które gospodarze ze: Świniar, Trawnik, Ispiny i Krzykówki oraz Grobli przynosili do poświęcenia. Imponująca była ich zawartość. Bukiet opasany sznurem lub kawałkiem krótkiego lejca, obejmował „przedstawicieli” wszystkiego, co tylko rosło na polach, łąkach, w sadach i przydomowych ogródkach. Były tam zioła (lecznicze) jak: mięta ogrodowa, bylica i piołun, różne kwiaty z przydomowego ogródka itp. Wśród tych ziół i kwiatów musiały znaleźć się kłosy: pszenicy, żyta i owsa. Również miały swoje miejsce jabłka i gruszki, a nawet makówki i bób. Wierni nieuprawiający roli święcili symboliczne bukiety kwiatów, co zresztą staje się obecnie powszechne.

Na niwie tradycji ludowej święcenia płodów ziemi w dniu Matki Bożej Zielnej, dzisiaj święci się wieńce dożynkowe, które często są rekwizytami „dożynek”. W wieńcach dożynkowych niekiedy widać kunszt i pomysłowość gospodarską. Zawierają w swojej treści nie tylko elementy religijne, ale również patriotyczne.

(Emil z Gliwic 2014)

Komentarze

#1 | M.T. dnia 16 sierpień 2014 13:55
Odwieczne tradycje z biegiem czasu zmieniają się, czasem niestety we własną karykaturę. Na szczęście te sierpniowe, uważam, że zmieniły się na korzyść. Święcenie ziół, kwiatów, a zwłaszcza plonów , uzupełnione rozbudowanymi imprezami dożynkowymi to piękna sprawa, pokazująca również postęp i unowocześnianie wiejskiego życia. Jeżeli zaś chodzi o pielgrzymowanie, to chciałabym przypomnieć o Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd udawali się nasi przodkowie po żniwach na św. Wawrzyńca. Grupy chętnych odwożone były furmankami do Wieliczki, skąd pod przewodnictwem Mikołaja "spod lasu" szły pieszo śpiewając pobożne pieśni. Do Ziemi Świętej i dzisiaj nie każdy może pielgrzymować, tym bardziej trzeba docenić, że Autor dzieli się z nami swoją wiedzą w tej materii.
#2 | swojak dnia 17 sierpień 2014 13:19
Właśnie podczas jednej z takich pielgrzymek o których wspomina M.T.ponoć zdarzyło się( tak przynajmniej podaje wiejska anegdota).
Prowadzący śpiewa nabożne pieśni i śpiewnie ostrzega "uwozojcie dziura w moście-zeby które nie wpadłoście"Pielgrzymi poczęli powtarzać:uwozojcie...itd

Dodaj komentarz

Nick:
Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.