'
Temat dnia14 KOLEJNYCH INWESTYCJI DZIĘKI OSZCZĘDNOŚCIOM PO PRZETARGOWYM Bezpieczeństwo publiczneAkcja krwiodawstwa 7 kwietnia 2024 roku Bezpieczeństwo publiczneAwans st. bryg. Piotra Gadowskiego na stanowisko Zastępcy Małopolskiego Komendanta PSP
Bezpieczeństwo publiczneWażny komunikat bezpieczeństwa!

Radiostacja Gliwice - w sierpniu 1939Drukuj



31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20 - ej, do radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku esesmanów - udając powstańców śląskich. Prowokatorzy opanowali studio i urządzenia nadawcze. Grupa ta występując w imieniu "polskiego ochotniczego korpusu górnośląskich powstańców" nadała (nie w całości) komunikat w języku polskim i niemieckim, oczywiście wcześniej przygotowany. W odezwie informowano, że miasto Gliwice i radiostacja znajdują się w rękach polskich.

Ten prowokacyjny napad, był sygnałem wzywającym organizacje hitlerowskie do działania grup dywersyjnych na terenie Śląska i Polski (np wybuchy na stacji kolejowej w Tarnowie). oraz pretekstem do najazdu Niemiec na Polskę.

O godzinie 4.45 armia niemiecka całą swoją potęgą ognia i stali na rozkaż Geo'ringa napadły na terytorium polskie. Samoloty niemieckie, - w ramach operacji Ostmarkflug - ze swoich baz wyczekiwania na Dolnym Śląsku, wystrartowały, by zdezorganizować życie w Polsce. Bombowce Luftwaffe rozpoczęły działania powietrzne, bombardując szlaki kolejowe, fabryki i drogi, niosąc śmierć pogrążonym we śnie miastom i wsiom polskim.

Gliwice ! - sfingowany napad na radiostacje w Gliwicach miał obciążyć Polskę za rozpętanie tak straszliwej wojny. Gliwicom Hitlerowcy wyznaczyli szczególną rolę w przygotowanym niemieckim napadzie na Polskę, Jako miastu przygranicznemu o znaczącej liczbie Polaków. W procesie Norymberdze , - gdzie sądzono sprawców II wojny światowe, prawda o "prowokacji gliwickiej" doczekała się wyjaśnienia, a świat dowiedział się kto był organizatorem i wykonawcą najgłośniejszej prowokacji antypolskiej, która w zamierzeniach hitlerowskiej Rzeszy miała stworzyć pretekst do napaści na Polskę.

Dziś Radiostacja Gliwicka jest zabytkiem i równocześnie stanowi Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów w Gliwicach.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej z miejsca gdzie ta tragedia dla naszego narodu i nie tylko bo objęła niemal cały świat przesyła....
Emil z Gliwic.


Komentarze

#1 | M.T. dnia 03 września 2013 17:31
"Dnia pierwszego września roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego" - będziemy wspominać my i następne pokolenia te dramatyczne wydarzenia. I oby już nikt ludzkości podobnych wspomnień nie dostarczył.

Dodaj komentarz

Nick:




Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.