'
Temat dniaStarosta Korta odebrał dotację 2,8 miliona złotych dla Ekonomika Turystyka i RekreacjaMałopolska MTB Film Festiwal Bezpieczeństwo publicznePoszukiwany listem gończym spowodował wypadek w Bogucicach
Bezpieczeństwo publicznePrzelali krew dla ratowania zdrowia i życia

Michał Kik - mini krowyDrukuj


Pewnego dnia w czasie mojej pracy, zaskoczyła mnie pewna pani, pytając o możliwość zakupu w Polsce miniaturowego bydła. Mówiła, że jej siostra w Australii widziała takie bydło i dorosłe sztuki były wielkości dużego psa. Jedyna rasa bydła mniejsza niż „pełnowymiarowe” rasy, jaka przyszła mi do głowy, to dość częsta u nas dżersejka – jersey. Krowy tej rasy są małe jak na bydło ale żeby były wielkości dużego psa? Nawet największym dogom niemieckim czy angielskim mastiffom daleko wielkością i masą do poczciwej dżersejki. Pani nie potrafiła niestety podać ani nazwy tej mini krówki, ani żadnych danych na jej temat. Obiecałem sobie, że po powrocie do domu sprawdzę tą intrygującą informację w Internecie. Ale szczerze mówiąc w natłoku codziennych obowiązków zapomniałem.
I tak do dnia wczorajszego, kiedy to odwiedziłem z rodziną Ogród Zoologiczny w Ostrawie, w Republice Czeskiej; nie myślałem o miniaturowym bydle. A wczoraj sobie o niej przypomniałem, bo zobaczyłem ją na własne oczy.W budynku, będącym stodołą, w której ku uciesze miejskich dzieci zgromadzono różne zwierzęta gospodarskie, natknęliśmy się na krowę z cielęciem. Nie byłoby w niej nic niezwykłego gdyby nie jej wielkość. Naprawdę była malutka. Z tabliczki wynikało, że jest to rasa bydła DAHOMA (w języku angielskim DAHOMEY CATTLE). Pochodzi ona z zachodniej Afryki, gdzie najczęściej spotyka się ją w niewielkim kraju – Benin. Wysokość dorosłych zwierząt w kłębie dochodzi do 80- 110 cm!, a waga to 150-180 kg krów i 250-300 kg u byków. Waga cieląt po urodzeniu to około 15-20 kg.
Z opisu wynika, że bydło to dobrze adaptuje się do warunków europejskich. Być może mogłaby być to jakaś alternatywa dla naszych rodzinnych gospodarstw. Z założenia są one niewielkie, może więc i mini krówki byłyby dobrym do nich dodatkiem. To oczywiście taka humorystyczna uwaga. Warto jednak zapoznać się z tą biologiczną ciekawostką. Proszę również zauważyć jak działa ewolucja- w miejscu gdzie rosną gęste lasy dżungli równikowej, duże gdzie indziej organizmy, ulegają miniaturyzacji – dotyczy to np. leśnych słoni afrykańskich, bydła (opisana właśnie dahoma), ale i ludzi – to z tych terenów pochodzą Pigmeje.(M.Kik)

Komentarze

#1 | Odola dnia 28 lipiec 2017 07:51
Miniaturowe bydło, podobnie jak konie, jest popularnie w świecie anglojezycznym. Istnieją całe stowarzyszenia ich hodowli. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Miniature_cattle
#2 | Odola dnia 28 lipiec 2017 08:03
O ich zaletach: http://rurallivingtoday.com/livestock/miniature-cattle-breeds-small-farm/

Dodaj komentarz

Nick:
Reklama

Pogoda

pogoda

Ankieta

Brak przeprowadzanych ankiet.